Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2016, 10:36

Turecko je bez turistov. Hotely vo veľkom prepúšťajú, niektoré musia zavrieť

Teroristické útoky aj zostrelenie ruskej stíhačky sa postarali o to, že do Turecka tento rok prišlo výrazne menej turistov.

Turecko je bez turistov. Hotely vo veľkom prepúšťajú, niektoré musia zavrieť
Zdroj: tripadvisor.com

Turecké hotely bojujú po katastrofálnej sezóne s vážnymi problémami. Ich obsadenosť prudko klesla. Niektoré z nich na zimu zatvárajú, ďalšie majú problémy so splácaním úverov.

Cestovný ruch zvyčajne prispieva k hrubému domácemu produktu krajiny 30 miliardami dolárov (28 miliárd eur) ročne. V tomto roku ho však vážne poškodila séria bombových útokov a júlový nevydarený pokus o prevrat aj napäté vzťahy s Ruskom - veľkým vývozcom turistov na tureckú stredomorskú riviéru.

Radikálne prepady

Jedna z dlhodobo najnavštevovanejších krajín, obľúbená medzi Arabmi, Rusmi aj Európanmi, tak za prvých desať mesiacov tohto roka podľa údajov hotelového zväzu TUROB zažila prudký pokles obsadenosti hotelov na 50,4 percenta.

Príjmy na izbu sa potom v rovnakom období znížili o 42 percent, čo bol najprudší pokles v Európe. Niektorým hotelom potom obsadenosť klesla až na 30 percent, čo znamená, že boli v strate.

"Niektorí majitelia hotelov predali svoje byty, aby vyšli s peniazmi, a sektor musel nechať odísť 40 percent personálu," uviedol predseda tureckého hotelového zväzu TUROB Timur Bayindir.

Spasí riviéru návrat Rusov?

Vďaka otepľovaniu rusko-tureckých vzťahov sa však situácia začína aspoň trochu lepšiť. Počet zahraničných turistov v Turecku klesol v októbri "len" o štvrtinu. To bol najmenší pokles za sedem mesiacov, pretože počet príchodov z Ruska po tom, čo Ankara obnovila vzťahy s Moskvou, stúpol.

Práve pokles ruských turistov, ktorí sa tradične hrnú na pláže Stredozemného mora v Turecku, bol obzvlášť bolestivý. Vzťahy krajín poškodilo zostrelenie ruského vojenského lietadla nad Sýriou, formálne boli obnovené v auguste.

Turecko stavia hotely, ktoré umožňujú, aby sa ruskí turisti cítili ako doma:

Výrazný prepad zažil tento rok aj Istanbul, kde obsadenosť za desať mesiacov klesla o viac ako štvrtinu. Priemerná cena za izbu sa potom znížila na 99,3 eura zo 124,1 eura vlani. Bayindir označil situáciu istanbulských hotelov za "veľmi vážnu" a povedal, že mnoho hoteliérov z historickej metropoly na Bospore môže nasledovať príklad majiteľov nehnuteľností na pobreží Stredozemného mora a na zimu zatvoriť, aby znížili náklady.

Bayindir tiež upozornil, že väčšina podnikateľov bude mať problémy so splácaním pôžičiek, ktoré si vzali v nádeji, že prudko porastie počet turistov. Hotely pritom doteraz boli pomerne vzorným klientmi bánk. Na konci septembra podľa údajov úradu pre bankový dohľad BDDK sa na celkovom objeme nesplácaných úverov podieľali ani nie jedným percentom.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.