Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2016, 14:12

Kotlebova župa zaostáva. Má najhoršie hospodárenie zo všetkých, ukázala analýza

Banskobystrickej župe podľa autora analýzy hrozia potenciálne problémy do budúcnosti.

Kotlebova župa zaostáva. Má najhoršie hospodárenie zo všetkých, ukázala analýza
Zdroj: TASR/Branislav Račko

Banskobystrická župa na čele s Marianom Kotlebom má najhoršie finančné zdravie spomedzi všetkých ôsmych slovenských Vyšších územných celkov (VÚC). Tvrdí to v analýze údajov z roka 2015 mimovládka INEKO (Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy).

INEKO vytvorilo metodiku, pomocou ktorej je možné každému VÚC priradiť skóre sumarizujúce najdôležitejšie ukazovatele hospodárenia samosprávy. Skóre je možné dosiahnuť v rozmedzí od 0 (najhorší možný výsledok) až po +6 (najlepší výsledok).

„Finančné zdravie INEKO vyhodnocuje v záujme zistiť čo najobjektívnejší obraz o hospodárení samospráv,“ píše v blogu na portáli Sme autor analýzy Matej Tunega.

Lídrom je Nitrianska župa vedená Milanom Belicom, ktorá obhájila prvenstvo z minulého roka. Prešovská župa je jediná, ktorej skóre kleslo, napriek tomu je na štvrtej pozícii.

​Hodnotenie nad +5 dosiahol iba VÚC s centrom v Nitre, čím sa zaradil do kategórie „výborné finančné zdravie.“

Banskobystrická župa dosiahla skóre + 3,78, čo zodpovedá kategórii „dostatočné finančné zdravie". Župe teda podľa analýzy „hrozí nižšia finančná stabilita a potenciálne problémy do budúcnosti.“

​​Ostatné župy dosiahli hodnotenie od +4 do +5 a zaradili sa do skupiny samospráv s „dobrým finančným zdravým“.

INEKO zohľadnilo v analýze viaceré ukazovatele, pozrite si ich v tabuľke:

Vysvetlivky:

Dlhová služba - tento ukazovateľ informuje o tom, aké vysoké výdavky má samospráva v súvislosti s obsluhou dlhu.

Bilancia bežného účtu a základná bilancia - bilancia bežného účtu sleduje ako obec (VÚC) dokáže vykrývať svoje bežné výdavky z bežných príjmov (t.j. prevažne z daňových6 a nedaňových7 príjmov). Základná bilancia zahŕňa okrem bežného aj kapitálový účet obcí (VÚC) a ponúka tak širší pohľad na ich hospodárenie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.