Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.12.2016, 18:11

Veľký biznis v mediálnom svete. Murdoch chce pohltiť britskú konkurenciu

Sky už vytvorila nezávislý výbor, ktorý ponuku amerického partnera preštuduje a vydá svoje odporúčanie pre vedenie a akcionárov.

Veľký biznis v mediálnom svete. Murdoch chce pohltiť britskú konkurenciu
Zdroj: Reuters

Americká mediálna skupina 21st Century Fox ponúkla úplné prevzatie britského prevádzkovateľa platenej televízie Sky. Britská firma to uviedla v dnešnom oznámení. Skupina, ktorú vlastní mediálny magnát Rupert Murdoch, má v Sky dlhodobo podiel 39,1 percenta.

Fox ponúka za akciu Sky 10,75 libry, čo je 36 percent nad štvrtkovou záverečnou trhovou cenou a celú firmu to zhodnocuje na 18,5 miliardy libier (22 miliárd eur). Akcie Sky po správe na konci obchodovania v Londýne vyskočili o zhruba 30 percent.

Sky už vytvorila nezávislý výbor, ktorý ponuku amerického partnera preštuduje a vydá svoje odporúčanie pre vedenie a akcionárov. Fox musí ponuku na prevzatie Sky záväzne oznámiť do 6. januára. Medzitým budú obe strany rokovať o podmienkach transakcie, uviedla agentúra Reuters.

Britská mediálna spoločnosť British Sky Broadcasting Group (BSkyB) predvlani prevzala za 5,3 miliardy libier platené televízie Sky v Nemecku a v Taliansku. BSkyB sa tak stala najväčším poskytovateľom platených televízií v Európe a po týchto akvizíciách svoj názov skrátila na Sky.

Fox bola súčasťou Murdochovej skupiny News Corp, ktorá pred piatimi rokmi usilovala o kúpu celej BSkyB. Od tohto zámeru však ustúpila kvôli škandálu okolo odposluchov praktikovaných bulvárnym týždenníkom News of the World, ktorý patril do Murdochovej skupiny. News Corp sa v roku 2013 rozdelila do dvoch samostatných spoločností - vydavateľská časť si ponechala názov News Corp, zábavná časť dostala meno 21st Century Fox.

Sky vlani vymenovala do čela svojej správnej rady Murdochovho syna Jamesa. To vyvolalo dohady, že Fox sa chystá ponúknuť Sky úplné prevzatie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.