Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.12.2016, 00:00

Trump láka Rusov do USA. Magnátovo víťazstvo ich povzbudilo k veľkým realitným nákupom

Väčšina Rusov chce minúť od pol do päť miliónov dolárov.

Trump láka Rusov do USA. Magnátovo víťazstvo ich povzbudilo k veľkým realitným nákupom
Zdroj: Reuters

Vidina Donalda Trumpa v kresle amerického prezidenta povzbudila bohatých Rusov k veľkým realitným nákupom v USA. Luxusné americké nehnuteľnosti dopytuje podľa poradenskej firmy Knight Frank o tretinu viac Rusov ako v predchádzajúcom roku.

Zaujímajú sa ako o rekreačné nehnuteľnosti, tak aj o reality na investíciu. Väčšina Rusov chce minúť od pol do päť miliónov dolárov za rezidentné nehnuteľnosti, desatina by si rada zaobstarala komerčné reality, tvrdí podľa CNN Money spoločnosť Knight Frank. Najpopulárnejšími destináciami sú New York City a Miami.

"Veľa našich zákazníkov navštívi aktuálnu výstavu Art Basel Miami Beach a pri tej príležitosti si pozrie tamojšie nehnuteľnosti," hovorí Marina Kuzmina, šéfka medzinárodných obchodov v ruskej pobočke Knight Frank. "Pár klientov sa tiež zaujíma o kúpu realít v developerských projektoch Donalda Trumpa. O spoluprácu s Ruskom prejavili záujem aj ďalší americkí developeri," dodala.

Podľa niektorých investorov je Trumpovo zvolenie prezidentom znamením, že vzťahy medzi Ruskom a Západom sa môžu čoskoro zlepšiť. Trump označil ruského prezidenta za silného lídra a Vladimir Putin zas dal najavo, že z prezidentských kandidátov preferuje práve Trumpa.
Od roku 2014 tvoria ruské nákupy amerických realít v medzinárodných obchodoch Knight Frank 15 percent.

Niektoré transakcie boli mimoriadne. V roku 2011 si vtedy 22-ročná dcéra miliardára Dmitrija Rybovleva Jekaterina zaobstarala najdrahší byt na Manhattane. Stál 88 miliónov dolárov. Sám Rybovlev si v roku 2008 zaobstaral nehnuteľnosť na floridskej Palm Beach za 95 miliónov dolárov . Predávajúcim bol Donald Trump.

Potom, čo západné krajiny uvalili na Rusko kvôli jeho postoju k ukrajinskej kríze embargo, záujem Rusov o americké reality prudko opadol. Sankcie spolu s nízkymi cenami ropy poslali ruskú ekonomiku do recesie a kurz rubľa výrazne padol. Rusi, ktorým sa aj napriek ekonomickému prepadu darí, sa tak snažia úspory investovať v zahraničí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.