Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.12.2016, 12:29

Utečenci hľadajú prácu v Nemecku len ťažko. Z ich prítomnosti ťažia domáci

Prílev utečencov do Európy vytvoril v Nemecku desaťtisíce miest pre domácich.

Utečenci hľadajú prácu v Nemecku len ťažko. Z ich prítomnosti ťažia domáci
Zdroj: Reuters

Utečencom sa v Nemecku nedarí nájsť prácu, zatiaľ ju získalo len 34-tisíc, ďalších 400-tisíc stále hľadá. Skôr než utečencom sa vďaka ich príchodu darí nájsť prácu domácim. V činnostiach spojených s integráciou prichádzajúcich našlo nové zamestnanie na 50-tisíc Nemcov, napísal dnes server Spiegel Online.

V roku 2015 a v prvých 11 mesiacoch roka 2016 požiadalo v Nemecku o azyl 1,2 milióna ľudí. Z radov prisťahovalcov z najvýznamnejších krajín pôvodu, čo je Sýria, Irak, Afganistan, Nigéria a Eritrea, sa v období od decembra 2015 do novembra 2016 podarilo zohnať prácu len 34-tisícom uchádzačov, uviedol riaditeľ norimberského inštitútu pre výskum pracovného trhu a zamestnanosti (IAB) Joachim Möller.

Domnienka ako ilúzia

Integrácia utečencov na nemecký pracovný trh bude podľa Mollera aj napriek terajšej konjunktúre naďalej pomalá. "Keď si ich bude za päť rokov 50 percent zarábať, bude to určite úspech," dodal. Ale aby sa tak stalo, musí sa viac investovať do integrácie.

Riaditeľ IAB označil za ilúziu domnienku, že veľká časť utečencov nájde dobre platené miesta napríklad v automobilovom priemysle. Väčšina utečencov, ktorým sa podarilo prácu zohnať, je zamestnaná pre prechodnú výpomoc, v službách súvisiacich s hospodárstvom a v pohostinstve.

Program vlády nefunguje

Podporný program iniciovaný nemeckou ministerkou práce Andreou Nahlesovou, ktorý počíta so vznikom pracovných miest financovaných z verejných rozpočtov, zatiaľ zaostal za očakávaním. Z plánovaných 100-tisíc pracovných pozícií za symbolickú odmenu 1 euro  za hodinu ich bolo od 1. augusta vytvorených iba 5-tisíc.

Vďaka utečencom ale pociťuje prínos mnoho Nemcov. V stavebníctve, v oblasti sociálnej práce, vzdelávaní a jazykovej výučby, v strážení a verejnej správe totiž vzniklo 50-tisíc až 60-tisíc pracovných miest.

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.