Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.12.2016, 09:25

Ukrajina schválila rozpočet, priblížila si ďalšie peniaze od MMF

Menový fond žiada, aby Ukrajina uskutočnila viacero reforiem.

Ukrajina schválila rozpočet, priblížila si ďalšie peniaze od MMF
Zdroj: Reuters

Ukrajinský parlament dnes schválil návrh štátneho rozpočtu na budúci rok, ktorý počíta s udržaním deficitu na troch percentách hrubého domáceho produktu (HDP), ako vyžadujú podmienky úverovej pomoci od Medzinárodného menového fondu (MMF). Informovala o tom agentúra Reuters. Dnešným krokom sa tak Ukrajine zvýšili šance na získanie ďalšej časti tejto pomoci.

Návrh rozpočtu je založený na predpoklade, že tempo rastu HDP v budúcom roku zrýchli na tri percentá z predpokladaného jedného percenta v roku tohtoročnom. Inflácia by naopak mala spomaliť na 8,1 percenta z tohtoročných 12 percent.

Prieťahy pri schvaľovaní rozpočtu na budúci rok brzdili uvoľnenie plánovanej splátky 1,3 miliardy dolárov (1,25 miliardy eur) z úverovej pomoci MMF, čo viedlo k poklesu devízových rezerv Ukrajiny pod cieľovú úroveň tamojšej centrálnej banky. MMF v novembri uviedol, že Ukrajina musí schváliť vhodný rozpočet a zvýšiť úsilie v boji proti korupcii, aby si ďalšie peniaze z úverovej pomoci zaistila.

Ukrajina sa následkom zlého hospodárenia a konfliktu so separatistami na východe krajiny dostala na pokraj štátneho bankrotu. Menový fond preto predvlani schválil program hospodárskej pomoci Ukrajine v celkovom objeme 17,5 miliardy dolárov (16,88 miliardy eur).

Vyplácanie peňazí ale komplikuje pomalá realizácia reforiem. Ukrajinský parlament stále neschválil niektoré opatrenia, ktoré MMF navrhuje, napríklad dôchodkovú reformu alebo ukončenie moratória na predaj súkromnej pôdy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.