Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2016, 00:00

Kažimír pre HN: Ak bude podpora, vrátim licencie

Svojím spôsobom mi je za licenciami ľúto, hovorí v rozhovore pre HN minister financií Peter Kažimír.

Daňové licencie boli odpoveďou na konkrétnu situáciu v období, keď sme mali 60 percent firiem, ktoré platili na daniach nulu. Chcem sa poďakovať koaličným partnerom, že ma nenútili, aby som zrušenie tohto nástroja predkladal ja, vysvetľuje minister financií Peter Kažimír.

Ste ministrom financií už druhej vlády. V tej súčasnej je to o kompromisoch s jednotlivými politickými stranami. Baví vás ministrovanie v trojkoalícii?
Otázka, či ma to baví, nie je namieste. Keďže som tu, znamená to, že som prijal ponuku pokračovať. No moja súčasná pozícia je naozaj iná. Zrejme vás prekvapím tým, že je to pre mňa ľahšie.

V čom?
V tom, že v jednofarebnej vláde boli celá architektúra a výber jednotlivých nástrojov de facto na mne. Dnes je moja pozícia trocha odlišná. Vnímam ju ako byť šéfkuchárom kuchyne, ktorého až tak nevidieť. Zostavuje jedálny lístok, ale nie je vedúcim reštaurácie a nerozhoduje s definitívnou platnosťou, aké nástroje sa použijú. Je to už o politike. O spolužití ľavého a pravého sveta.

Ocitli ste sa však v situácii, keď ste museli rušiť daňové licencie, ktoré ste počas predchádzajúcej vlády zavádzali…
Technicky som so zrušením daňových licencií neprišiel ja. Musím sa poďakovať koaličným kolegom, že ma nenútili, aby som zmenu zákona aj predkladal. Ak ste si všimli, daňové licencie boli zrušené poslaneckým návrhom. Bolo to od nich voči mne veľmi galantné. Ak by v budúcnosti nastal súhlas koaličnej väčšiny so znovuzavedením licencií, rád s tým opäť prídem. Neľutujem zavedenie daňových licencií. Boli odpoveďou na konkrétnu situáciu v období, keď sme dokázateľne mali 60 percent firiem, ktoré platili na daniach nulu. Po zavedení licencií sa toto číslo z roka na rok znížilo na 40 percent.

Nebojíte sa toho, že počet firiem, ktoré začnú platiť nulu, po zrušení licencií znovu narastie?
Zákon nikdy nedokáže všetko. Nemyslím si však, že dôjde k jojo efektu. Svojím spôsobom mi je za týmto nástrojom ľúto, no plne rešpektujem, že naši koaliční partneri, ale aj ďalšie pravicové strany si z toho urobili zástavu slobodnejšieho podnikania. Mám za sebou desiatky rozhovorov, či to bol alebo nebol dobrý nástroj. Časť ľudí z biznisu to považovala za nespravodlivú vec. Politické náklady na zavedenie tohto nástroja už boli skonzumované na úkor strany Smer.

Môžeme očakávať aj v budúcom roku prestavovanie daňovo-odvodového systému? Ako minister financií už zrejme máte niečo v hlave…
Minister financií by nemal mať prázdnu hlavu. To by bol veľký problém. Prvý rok je za nami a pravidlá politického cyklu sú také, že v prvom roku robíte kľúčové opatrenia. Snažili sme sa týmito opatreniami nastaviť všetko tak, aby sme za istých okolností a dobrého vetra dobehli k vyrovnanému rozpočtu. Čo je možné. Podot

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.