Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2016, 09:59

"Ako z doby kamennej." Ukrajincov sklamali drony, ktoré im za milióny dodal Pentagon

Američania sa zaviazali poskytnúť Kyjevu vojenskú pomoc za 600 miliónov dolárov.

"Ako z doby kamennej." Ukrajincov sklamali drony, ktoré im za milióny dodal Pentagon
Zdroj: Reuters

Bezpilotné lietadlá za milióny dolárov, ktoré americká armáda dodala Ukrajine, sú neúčinné a v boji so separatistami vyzbrojovanými Ruskom nemôžu uspieť. Vyhlásil to podľa dnešnej ukrajinskej tlače poradca náčelníka generálneho štábu ukrajinskej armády Natan Chazin. Cez 70 neozbrojených dronov Raven za 12 miliónov dolárov (11,5 miliónov eur) odovzdal Pentagon Kyjevu tento rok v lete.

"Bolo to od samého začiatku chybné rozhodnutie, ak by záležalo na mne, vrátil by som ich do USA," povedal Chazin. Aparáty, ktoré majú hľadať delostrelecké stanovištia nepriateľa, sú opatrené zastaranými analógovými systémami a povstalci ich signál môžu ľahko rušiť. Podľa experta Jamesa Lewisa, ktorého citovala agentúra Reuters, "takéto systémy armádu vracajú do doby kamennej".

Používanie dronu Raven v akcii.

Vláda prezidenta Baracka Obamu sa zaviazala poskytnúť Kyjevu vojenskú pomoc v hodnote 600 miliónov dolárov (575 miliónov eur), ktorej súčasťou však nie sú útočné zbrane. Okrem bezpilotných lietadiel dodáva ministerstvo obrany USA na Ukrajinu prístroje pre nočné videnie, radary alebo komunikačné zariadenia.

Výcvik v ovládaní dronov Raven absolvovalo tento rok na jar v Alabame takmer štyridsať Ukrajincov. Operačné charakteristiky zariadenia sú ale podľa Chazina také, že ich ukrajinské jednotky na fronte nemôžu použiť. "Komunikačné kanály nie sú chránené pred rušením a umožňujú naopak nepriateľovi zistiť naše bojové pozície," konštatoval Chazin.

Náhradou za nepoužiteľné americkej drony sú komerčné aparáty, ktorých komponenty podľa Reuters dodávajú na Ukrajinu firmy z Austrálie, Číny alebo Českej republiky. Podľa Chazina sú také bezpilotné lietadlá lacnejšie a účinnejšie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.