Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2016, 00:00

Firmám výrazne uľahčujeme biznis

Rumunská ministerka financií Anca Dana Paliuová Draguová pre HN aj o boji proti korupcii.

Firmám výrazne uľahčujeme biznis
Zdroj: Archív HN

Kľúčom k nášmu úspechu bolo zvýšenie ekonomickej transparentnosti, tvrdí Paliuová Draguová.

Rumunsko býva vďaka ekonomickým úspechom označované za balkánskeho tigra. Je to aj vďaka tomu, že vaša krajina prijala v posledných rokoch niekoľko kľúčových reforiem. Ktorú z nich považujete za najdôležitejšiu?
Máte pravdu, v poslednom období sa nám pomerne darilo. Rumunsko sa stalo v posledných rokoch skutočne veľmi úspešnou ekonomikou, a to najmä kvôli tomu, ako sa nám podarilo zvládnuť nedávnu hospodársku krízu. Ekonomika sa po kríze vďaka sérii ekonomických rozhodnutí zotavila dobre a my sme mohli naštartovať veľmi výrazný rast hrubého domáceho produktu a celkových ekonomických aktivít.

Posledné štatistiky hovoria, že aktuálne patríte medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky v Európskej únii.
To áno. Len za minulý rok dosiahlo priemerné tempo rastu našej ekonomiky hodnotu 3,8 percenta HDP. Tento rok sme začali na úrovni 4,1 percenta HDP, postupne sa však hospodársky rast zrýchlil na 4,2 percenta. Za celý prvý polrok to nakoniec bolo 5,2 percenta HDP. A tento trend naďalej pokračuje. Za druhý kvartál tohto roka dosiahol ekonomický rast Rumunska hodnotu šesť percent HDP.

Môžete prezradiť kľúč k týmto raketovo rastúcim číslam?
Je to výsledok veľmi rozhodných konsolidačných opatrení, ktoré sme prijali bezprostredne po tom, ako ekonomická kríza dosiahla v našej krajine svoj vrchol. Tieto opatrenia obnovili u investorov dôveru v rumunskú ekonomiku. Zvýšila sa spotreba a rýchlo sme sa vrátili k rastu. Ak však mám vyzdvihnúť najdôležitejšiu reformu, ktorú sme prijali len nedávno, tak to boli kroky vedúce k zlepšeniu ekonomickej transparentnosti.

Prečo je transparentnosť pre vašu ekonomiku taká nevyhnutná?
Predovšetkým je tajomstvom lepšieho výberu daní a zvyšovaniu celkovej dôvery v ekonomiku. Ja som totiž presvedčená, že keď raz vidíte, že ekonomika funguje transparentne a ľudia vedia, čo štát robí s ich peniazmi vybranými na daniach, majú väčšiu motiváciu k tomu, aby platili dane poctivejšie. Ale netýka sa to len daní a ich prerozdeľovania. Kľúčové je aj to, aby transparentnosť prevládala pri vytváraní nových legislatívnych iniciatív. Som presvedčená, že práve toto sú základné ingrediencie úspechu Rumunska.

Je vaše reformné úsilie v tejto chvíli už na konci, alebo chystáte aj ďalšie zmeny?
Momentálne sa nachádzame v procese prehlbovania už prijatých reforiem a poskytovania garancií, ktoré jednotlivcom aj spoločnostiam výrazne uľahčia podnikanie. Odštartovali sme veľmi zaujímavý program zjednodušovania života našich občanov, ale aj firiem. Vďaka tomuto procesu sme identifikovali také oblasti, ktoré najviac ob

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.