Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.12.2016, 00:00

Firmám výrazne uľahčujeme biznis

Rumunská ministerka financií Anca Dana Paliuová Draguová pre HN aj o boji proti korupcii.

Firmám výrazne uľahčujeme biznis
Zdroj: Archív HN

Kľúčom k nášmu úspechu bolo zvýšenie ekonomickej transparentnosti, tvrdí Paliuová Draguová.

Rumunsko býva vďaka ekonomickým úspechom označované za balkánskeho tigra. Je to aj vďaka tomu, že vaša krajina prijala v posledných rokoch niekoľko kľúčových reforiem. Ktorú z nich považujete za najdôležitejšiu?
Máte pravdu, v poslednom období sa nám pomerne darilo. Rumunsko sa stalo v posledných rokoch skutočne veľmi úspešnou ekonomikou, a to najmä kvôli tomu, ako sa nám podarilo zvládnuť nedávnu hospodársku krízu. Ekonomika sa po kríze vďaka sérii ekonomických rozhodnutí zotavila dobre a my sme mohli naštartovať veľmi výrazný rast hrubého domáceho produktu a celkových ekonomických aktivít.

Posledné štatistiky hovoria, že aktuálne patríte medzi najrýchlejšie rastúce ekonomiky v Európskej únii.
To áno. Len za minulý rok dosiahlo priemerné tempo rastu našej ekonomiky hodnotu 3,8 percenta HDP. Tento rok sme začali na úrovni 4,1 percenta HDP, postupne sa však hospodársky rast zrýchlil na 4,2 percenta. Za celý prvý polrok to nakoniec bolo 5,2 percenta HDP. A tento trend naďalej pokračuje. Za druhý kvartál tohto roka dosiahol ekonomický rast Rumunska hodnotu šesť percent HDP.

Môžete prezradiť kľúč k týmto raketovo rastúcim číslam?
Je to výsledok veľmi rozhodných konsolidačných opatrení, ktoré sme prijali bezprostredne po tom, ako ekonomická kríza dosiahla v našej krajine svoj vrchol. Tieto opatrenia obnovili u investorov dôveru v rumunskú ekonomiku. Zvýšila sa spotreba a rýchlo sme sa vrátili k rastu. Ak však mám vyzdvihnúť najdôležitejšiu reformu, ktorú sme prijali len ne

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.