Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.01.2017, 20:00

Firmy čaká v novom roku viacero zmien. Rezort financií presadil niekoľko noviniek

Zmeny sa dotknú sadzby dane z príjmov, odvodov z dividend či paušálnych výdavkov.

Firmy čaká v novom roku viacero zmien. Rezort financií presadil niekoľko noviniek
Zdroj: TASR

Zníženie sadzby dane z príjmov právnických osôb (PO) z 22 percent na 21 percent či zrušenie zdravotných odvodov z dividend a nahradenie daňou vo výške 7 percent. Toto sú zmeny, ktoré prináša novela zákona o dani z príjmov z dielne Ministerstva financií. Účinnosť nadobúda dnes.

Firmy tak budú platiť nižšie dane. "Cieľom úpravy je zlepšenie podnikateľského prostredia a zvýšenie motivácie platenia dane," zdôvodnilo ministerstvo.

Okrem zníženia sadzby dane sa upraví aj zdanenie dividend, pričom platenie zdravotných odvodov z nich bude zrušené. Po dohode so zamestnávateľmi rezort financií navrhol, aby odvod z dividend bol vo výške 7 percent. Pôvodne pritom MF SR navrhovalo, aby dividendy plynúce fyzickým osobám bez ohľadu na to, z akého zdroja sú, podliehali dani vo výške 15 percent. Zamestnávatelia presadzovali sadzbu 5 percent.

Odbúra sa aj retroaktivita pri zdaňovaní dividend, ktorú kritizovali zamestnávatelia. "Bola odstránená retroaktivita pri zdaňovaní podielov na zisku vyplácaných z výsledkov hospodárenia vykázaných do konca roka 2016, vymedzená daňová podpora poskytnutia materiálnej humanitárnej pomoci do zahraničia, zavedené sankcie pre držiteľa motorového vozidla určeného na predvádzacie alebo skúšobné účely, ak si do jedného roka od zápisu motorového vozidla do evidencie vozidiel nesplní povinnosti zo zákona o správnych poplatkoch," uviedol rezort financií.

Novelou zákona sa zvyšuje aj limit na paušálne výdavky pre živnostníkov. Po novom si budú môcť živnostníci uplatniť 60 percent, teda maximálne 20 000 eur ročne.

Zmeny sa dotknú aj daňových licencií, tie však budú zrušené až od 1. januára 2018. Taktiež sa právnou normou zadefinuje aj kontrolovaná transakcia pri prenájme nehnuteľnosti, ak ide napríklad o prenájom medzi súrodencami alebo rodičmi a ich deťmi.

Novelou zákona sa má posilniť aj právna istota v oblasti transferového oceňovania. Novelou zákona sa zadefinuje pojem kontrolovaná transakcia, spresní sa tiež primárna úprava základu dane.

Sprísnia sa aj sankcie, a to vtedy, ak sa daňovník dopustí konania, ktoré nemá ekonomické opodstatnenie a ktorého výsledkom je účelové obchádzanie daňovej povinnosti. Naopak, zmierniť sa majú sankcie pre daňovníkov, ktorí pokuty uhrádzajú včas. Ako zdôvodnil rezort financií, opatrenia, ktoré obsahuje novela zákona, sú zamerané na boj proti daňovým únikom.

"Ide o opatrenie zamerané na boj proti daňovým únikom a schránkovým spoločnostiam. Medzi nezmluvné štáty patria krajiny, s ktorými Slovenská republika nemá uzatvorenú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia, alebo tieto krajiny nie sú signatármi multilaterálnej dohody upravujúcej medzinárodnú výmenu informácií na daňové účely," ozrejmilo MF SR.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.