Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.01.2017, 00:00

Švédi upustili od unikátneho experimentu. 6-hodinový pracovný čas potopili náklady

Skrátiť pracovný čas o dve hodiny sa Švédom nevyplatilo.

Švédi upustili od unikátneho experimentu. 6-hodinový pracovný čas potopili náklady
Zdroj: Hakan Dahlström

Páčilo by sa vám pracovať 6 hodín denne namiesto 8 a poberať rovnaký plat? Vo Švédsku takýto experiment skúšali a prišli na to, že náklady prevyšujú prínosy, píše Independent.com

Pracovníci domova dôchodcov v meste Svartedalens pracovali od februára 2015 6 hodín denne namiesto 8, plat sa im pritom nezmenil. Počas dvojročného experimentu tvrdili, že sú šťastnejší a zdravší, čoho dôkazom je pokles počtu PN - klesli o 10 percent.

Vysoký účet

Riaditeľka domova Monica Axhedeová uviedla, že atmosféra je uvoľnenejšia ako predtým. "Máme mnoho pacientov, ktorí trpia demenciou. Teraz, keď je na pracovisku menej stresu, sú pokojnejší," tvrdí. Dodala, že prijala aj viacero nových ľudí a potvrdila klesajúci trend práceneschopnosti.

Predbežné výsledky však ukázali, že táto zmena stála domov dôchodcov 12 miliónov švédskych korún (1,2 miliónov eur), pretože bolo potrebné najať 17 nových pracovníkov. Mesto sa preto rozhodlo, že nebude trvať na tom, aby bola táto zmena trvalá.

Dôvera v projekt

Miestny politik uviedol, že táto zmena je spojená s vyššími nákladmi. Sám pritom patrí medzi podporovateľov 6-hodinového pracovného času.

Napriek tomu tvrdí, že stále podporuje snahy o zníženie počtu hodín v práci. "Verím, že kratšia pracovná doba sa raz ukáže ako vhodné dlhodobé riešenie," uzavrel.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.