Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.01.2017, 14:15

Jamie Oliver zavrie šesticu reštaurácií. Brexit predražil talianske suroviny

Šesť prevádzok z impéria známeho kuchára ukončí prevádzku.

Jamie Oliver zavrie šesticu reštaurácií. Brexit predražil talianske suroviny
Zdroj: Reuters

Známy kuchár Jamie Oliver zavrie šesť prevádzok zo svojho reštauračného impéria. Zdôvodňuje to výsledkom referenda o odchode Veľkej Británie z Európskej únie, ktoré viedlo k prepadu libry a zvýšilo neistotu na trhu.

Populárny televízny kuchár a odporca Brexitu Jamie Oliver zavrie v prvých troch mesiacoch tohto roka šesť svojich reštaurácií z reťazca Jamie 's Italian. Dôvod? Panujúca neistota kvôli odchodu Veľkej Británie z EÚ. O rozhodnutí informovala agentúra Reuters.

Tlak a neistota 

"Ako každý gastronóm vie, ide o veľmi náročný trh a po brexite sa tlak a neistota ešte zvýšili," uviedol šéf reštaurácií Simon Blagden.

Od referenda o odchode Veľkej Británie z EÚ vlani v júni libra oslabila voči euru. To podľa Blagdena predražuje nákup talianskych surovín aj náklady na školenie personálu. Spoločnosť by tak musela znížiť kvalitu, čo odmieta a časť prevádzok preto radšej ponúka na predaj.

Tritisíc porcií týždenne

Pod značku Jamie 's Italian spadá v Británii 42 reštaurácií, ďalších 36 prevádzkuje v zahraničí. Neznamená to, že by išlo o začiatok kompletného odchodu známeho kuchára z ostrovného kráľovstva. Tento rok tam dokonca chce dve nové talianske reštaurácie otvoriť. Firma sa však chce sústrediť na prevádzkarne, kde sa predá viac ako tri tisícky porcií týždenne, čo šestica reštaurácií nespĺňa.

Ako upozorňuje nemecký server Der Spiegel, britská ekonomika sa od referenda o brexite vyvíja lepšie, než ekonómovia očakávali. To priznal aj hlavný ekonóm Bank of England Andy Haldane. Dodal však, že spotrebitelia pokles libry pociťujú v rastúcich cenách.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.