10.01.2017, 12:55

Yahoo je mŕtve. Definitívny koniec legendy spečatil odchod Marrisy Mayerovej

Spoločnosť sa dlhodobo borila s prepadom akcií. Zvyšky Yahoo sa premenujú.

Yahoo je mŕtve. Definitívny koniec legendy spečatil odchod Marrisy Mayerovej
Zdroj: Reuters

Problémy internetovej legendy Yahoo vyvrcholili. Jej názov sa stane minulosťou, zvyšky spoločnosti sa premenujú na Altaba Inc. Firmu navyše už nebude viesť úspešná topmanažérka Marrisa Mayerová, ktorá odchádza z funkcie generálnej riaditeľky.

Mayerovej budúcnosť je otázna

Hlavné aktivity internetovej firmy Yahoo totiž prevzal americký telekomunikačný operátor Verizon Communications za 4,83 miliardy dolárov (4,38 miliardy eur), o čom spoločnosti informovali už v júli 2016. Tieto aktivity zahŕňajú e-mailové služby, digitálnu reklamu a mediálne aktíva.

Súčasťou predaja nebol 15-percentný podiel v čínskom elektronickom obchode Alibaba Group, 35,5-percentný podiel v Yahoo Japan, niektoré menšie investície a tiež menej dôležité patenty. Práve tieto aktíva budú základom Altaba Inc.

V spoločnosti Altaba zostáva iba päť pôvodných členov správnej rady. Zvyšní, vrátane Mayerovej, odstúpili. Portál techcrunch.com špekuluje o Mayerovej budúcnosti. Tvrdí, že by mohla pracovať na integrácii Yahoo do Verizonu. Ale zároveň dodáva, že jej pozícia bude ešte len oznámená.

Mayreová šéfovala v Yahoo od júla 2012. Patrí medzi zakladateľov spoločnosti Google, kde až do svojho prestupu do Yahoo pracovala. Mayerová vymyslela legendárnu bielu stránku najpopulárnejšieho vyhľadávača na svete. Vďaka tomu ju celý svet pozná ako „Google girl“.

Nad predajom visí otáznik

Nad osudom predaja základných internetových aktivít Yahoo ale teraz visí otáznik, pretože sa objavili správy o rozsiahlych únikoch údajov o klientoch spoločnosti. Podmienky dohody o predaji by sa tak mohli zmeniť, vylúčené pritom nie je ani úplné zrušenie transakcie, poznamenala agentúra Reuters.

Spoločnosť Yahoo vlani v septembri oznámila, že jej boli pri útoku hackerov v roku 2014 ukradnuté informácie o najmenej 500 miliónoch používateľských účtov, vrátane mien používateľov alebo e-mailových adries. V decembri firma priznala, že v roku 2013 hackeri ukradli údaje z účtov viac ako miliardy klientov.

Yahoo, ktorý patril svojho času medzi lídrov internetového vyhľadávania či e-mailových služieb, sa dlhodobo boril s problémami. Hodnota jeho akcií sa každoročne prepadávala, keď napríklad od februára 2015 do februára 2016 medziročne klesla o 30 percent.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.