10.01.2017, 17:30

Le Penová chce vrátiť automobilky do Francúzska. Na Slovensku by o prácu mohli prísť tisíce ľudí

Kandidátka na francúzsku prezidentku vyzýva k protekcionizmu a návratu francúzskych spoločností "domov".

Francúzska nacionalistická politička a predsedníčka krajne pravicovej strany Národný front.
Zdroj: Reuters

Francúzska kandidátka na prezidenta Marine Le Penová, má záujem o to, aby sa výroba francúzskych spoločností vrátila "domov." Presne tak, ako to deklaruje budúci americký prezident Donald Trump, ktorý má v pláne uvaliť vysoké clá na autá vyrábané v Mexiku s cieľom, aby sa výroba vrátila späť do USA.

A automobilky reagujú. Ford ruší výstavbu závodu v Mexiku a v USA investuje 700 miliónov dolárov (665 miliónov eur). Nadnárodný koncern Fiat Chrysler Automobiles investuje 1 miliardu dolárov (944 376,24 eura) do svojej značky Jeep v USA, a vytvorí tak 2-tisíc nových pracovných miest.

Ekonomické vlastenectvo

​"Zavádza opatrenia, ktorých sa ja dožadujem už roky," uviedla líderka Národného frontu na margo takejto politiky. Nazvala ju "ekonomickým vlastenectvom a inteligentným protekcionizmom," píše Yahoo.com. Francúzske automobilky Renault a PSA Peugeot Citroen majú viacero závodov v Španielsku a východnej Európe, vrátane fabriky pri Trnave.

Práve ten na Slovensku má ročnú výrobnú kapacitu 303-tisíc áut v troch zmenách a zamestnáva 3 500 ľudí, uvádza oficiálny web automobilky. Pracovne sú na závod naviazané tisícky ľudí. Tí pôsobia v subdodávateľských spoločnostiach, ktoré ho zásobujú.

Prieskumy ju posúvajú do druhého kola

"Nevadí mi, že francúzskym spoločnostiam vysvetľujem, že nemôžu uniknúť plateniu daní, ktoré by mali platiť vo Francúzsku, že nemôžu peniaze ukladať v daňových rajoch bez následkov," dodala. Trumpa pochválili aj ďalší kandidáti, ktorým imponuje jeho postoj k Fordu vrátane socialistu Arnauda Montebourga.

Le Penovej protekcionizmus a antiglobalistická agenda oslovuje mnohých voličov. Viacero prieskumov ju posúva do druhého kola prezidentských volieb, ktoré sa bude konať v apríli 2017. Prieskumy však v druhom kole dávajú väčšiu šancu republikánskemu kandidátovi Francoisovi Fillonovi.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.