Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2017, 00:00

Tisíce domácností zaplatia za plyn viac. Pre poplatky

Štátny regulátor sa rozhodol zvýšiť poplatky za distribúciu. Tie tvoria viac ako tretinu celkovej ceny plynu.

Tisíce domácností zaplatia za plyn viac. Pre poplatky
Zdroj: Dreamstime

Od nového roka mali Slováci odoberať zemný plyn lacnejšie až o 2,6 percenta ročne. Zlacnenie však nepocítia všetci zákazníci.


Viac taríf
Štátny regulátor od nového roka zásadne mení rozdelenie taríf na odber plynu. Štyri tarify sa rozšíria na osem. A to bude pre tisíce ľudí znamenať, že si za plyn zaplatia viac. „Žijeme v rodinnom dome ako trojčlenná domácnosť. Cena plynu síce išla tento rok dole, na plyne tak ušetrím okolo 15 eur ročne. No na poplatku dnes zaplatím o 14 eur mesačne viac, čo je ročne viac o 150 eur,“ tvrdí odberateľ plynu Patrik Meňhart z Nitry.


Najviac na zmenu doplatia veľké domácnosti, ktoré odoberajú viac ako štyritisíc kubíkov plynu ročne. Čiže tí, ktorí plynom aj kúria. Podľa šéfredaktorky portálu energia.sk Lenky Ferenčákovej sa zdražovanie plynu kvôli novej vyhláške regulačného úradu dotkne mnohých domácností. Dodala, že ich môžu byť až tisícky.


Zdraženie pre tisícky
Potvrdzujú to aj dodávatelia plynu. „Nevnímame tieto zmeny pozitívne, keďže v spojitosti s výrazným zvýšením fixných mesačných platieb istej skupine odberateľov stúpnu náklady na dodávku zemného plynu,“ hovorí Martin Semrič z oddelenia predaja energií spoločnosti Magna Energia. Nová tarifa však nemusí automaticky znamenať zdražovanie – záleží na tom, koľko plynu jednotlivý spotrebiteľ odoberie.
Úrad pre reguláciu sieťových však akékoľvek zdražovanie odmieta. „Stále platí, čo úrad avizoval, že celkové náklady v roku 2017 oproti roku 2016 budú nižšie,“ tvrdí hovorca úradu Radoslav Igaz.

Nespokojnosť a hnev. Drahší plyn a zmätok medzi odberateľmi. Presne to so sebou priniesla novinka z dielne štátneho regulátora, ktorá platí od začiatku tohto roka. Na základe novej vyhlášky sa zásadne zmenilo členenie domácností do taríf na odber plynu. Doterajšie štyri skupiny sa rozdelili hneď do ôsmich. Čo znamená, že domácnosti, ktoré doteraz spadali do jednej tarify, sa môžu od januára nájsť v novej. Nepatrná zmena má hneď niekoľko háčikov, na ktoré môžu ľudia „doplatiť“. Napríklad stúpajú poplatky.

Domácnosti si priplatia
Spolu s novými tarifami totiž regulačný úrad „zamával“ aj výškou poplatku za distribúciu plynu, ktorá sa skrýva v jeho cene. Pre spresnenie: tento poplatok dnes tvorí takmer 35 percent z toho, čo platíme v účtoch za

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.