Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2017, 09:36

Slovensko kraľuje výrobe áut vo svete, dosiahli sme nový rekord

Slovenský automobilový priemysel aj roku 2016 prekročil počtom vyrobených vozidiel miliónovú hranicu.

Slovensko kraľuje výrobe áut vo svete, dosiahli sme nový rekord
Zdroj: Peter Mayer

Vlani sa v závodoch Kia Motors Slovakia, Peugeot Citroën Slovakia a Volkswagen Slovakia vyrobilo viac ako 1,040 milióna automobilov.

Informovali o tom dnes na tlačovej konferencii predstavitelia Združenia automobilového priemyslu (ZAP) SR. V roku 2015 sa v SR vyrobilo 1,038 milióna vozidiel.

Slovensko vedie rebríček

Informovali zároveň, že podiel automobilov na celkovej priemyselnej výrobe na Slovensku dosiahol 44 percent, pričom automobilový priemysel sa na priemyselnom exporte SR podieľal 35 percent.

Slovensko už niekoľko rokov vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na 1000 obyvateľov. Vlani si prvenstvo v tomto ukazovateli udržala SR počtom 191 vozidiel, priemer Európskej únie (EÚ) bol 40,8 vozidiel.

Ciele v tomto roku

Aj registrácie nových osobných áut dosiali podľa ZAP v roku 2016 rekordné hodnoty. V kumulatívnom porovnaní registrácie vlani dosiahli 88 163 osobných vozidiel, čo predstavuje oproti roku 2015 nárast o 13,09 percenta.

V roku 2017 bude ZAP SR, okrem iných úloh, iniciovať diskusie a podporovať otázky spracovania analýzy dosahov digitalizácie priemyslu na zamestnanosť, spracovania štúdie potrieb rozvoja aplikovaného výskumu a vývoja, budovania výskumno-vývojových pracovísk aj u dodávateľov pre finálnych výrobcov automobilov a rozvíjania spolupráce medzi rôznymi odvetviami ekonomiky.

Združenie automobilového priemyslu SR vzniklo v júni 1993. Je dobrovoľným združením právnických osôb, momentálne zastupuje záujmy 187 subjektov. Je členom európskej asociácie výrobcov automobilov ACEA.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.