Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2017, 00:00

Najhorší vzduch dýchajú Slováci

Krajina sa vo viacerých ukazovateľoch znečistenia ovzdušia nachádza na spodných priečkach Európy.

Najhorší vzduch dýchajú Slováci
Zdroj: Reuters

Keby sme na Slovensku dýchali taký čistý vzduch ako Fíni, ročne by u nás zomrelo o tisíce ľudí menej. Zlé ovzdušie má na Slovensku na svedomí šesťtisíc úmrtí ročne. Vo Fínsku, ktoré má podobný počet obyvateľov, zomrie na následky znečistenia len 1 800 ľudí, ukazujú čísla Európskej environmentálnej agentúry. Slovensko patrí v úmrtiach kvôli nekvalite ovzdušia na posledné miesta Európy. Horšie ako my sú na tom už len Poliaci a Bulhari.

Príčiny znečistenia
Hlavným vinníkom, ktorý má na svedomí väčšinu týchto úmrtí, je prach. Konkrétne mikročastice prachu, ktorých máme v našom ovzduší nadmerné množstvo. Čím to je, že sa ich na Slovensku vo vzduchu koncentruje viac než inde? Jedným z dôvodov je napríklad zastaraný vozidlový park, pripomína Daniel Lešinský z Centra pre trvalo udržateľné alternatívy.

Podľa ministerstva vnútra boli v roku 2015 na našich cestách približne dva milióny áut. Z nich má vyše polovica viac ako 11 rokov.


Klimatológ Alexander Ač tiež upozorňuje, že v pomere k výkonu ekonomiky má Slovensko vysokú spotrebu energie a tá spôsobuje veľkú energetickú náročnosť našej ekonomiky.

Za niektoré príčiny nekvalitného ovzdušia však Slováci nemôžu. „Zlý“ vzduch k nám z istej časti prichádza aj od susedov, a to z juhu Poľska či okolia Ostravy, dodáva Lešinský. Takýto vzduch sa potom u nás „udrží“ kvôli tomu, že Slovensko je krajinou kotlín.

Vplyv na ekonomiky
Znečistenie ovzdušia znamená pre krajinu aj vyššie ekonomické náklady, a to napríklad vo forme vyšších nákladov na zdravotnú starostlivosť. OECD vyčíslila tieto straty v rámci Európy na dve percentá európskeho hrubého domáceho produktu.

Daniel Lešinský hovorí o niekoľkých opatreniach, ktoré by situáciu výrazne zlepšili. „V oblasti výroby tepla sa musíme zamerať na bezuhlíkové, obnoviteľné zdroje energie, na účinnejšie spôsoby vykurovania a zatepľovanie. Pri doprave sa treba zacieliť na nízkoemisnú dopravu, elektrifikovanú MHD a rozvoj infraštruktúry pre cyklistov a chodcov.“

Sekcia Globálne vznikla v rámci projektu Svet medzi riadkami, ktorý v spolupráci s HN realizuje mimovládna organizácia Človek v ohrození a Katedra žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Projekt spolufinancuje SlovakAid.Infografika
Zdroj: HN

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.