Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.01.2017, 18:35

Čechom chýbajú lieky. Mnohé nelegálne putujú na Slovensko

Nelegálny vývoz tovaru z českých lekární mal prekročiť hranicu päť a pol milióna eur.

Čechom chýbajú lieky. Mnohé nelegálne putujú na Slovensko
Zdroj: Flickr.com

České lekárne nelegálne poslali za hranice tovar za najmenej 149 miliónov českých korún, čo je vyše päť a pol milióna eur. Vyplýva to z prieskumu Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Výsledok však podľa ústavu ešte nie je konečný a dané číslo má byť oveľa vyššie. Informáciu priniesli české Hospodářske noviny.

Štátny ústav už rozdal lekárňam pokutu 34 miliónov korún. Rovnako aj tu si však sľubuje vyššiu sumu, keďže niektoré kontroly ešte neboli ukončené. Lekárňam za nelegálny vývoz hrozia pokuty až do 20 miliónov českých korún. 

Ešte väčším problémom sú však reexporty distribútorov. Tržby z takéhoto odoslania liekov za hranice, ktoré mali pôvodne ostať doma, dosahujú nie milióny ale miliardy českých korún. Mnohí distribútori majú pritom na niektoré lieky monopol. V Česku ich teda následne nekúpite.

Najčastejšie odchádzajú lieky z Česka na Slovensko. Štátny ústav pre kontrolu liečiv tvrdí, že Slováci chodia po českých lekárňach s ponukou, že od nich odkúpia tovar. Takýto spôsob je v rozpore so zákonom.

Situácii, keď pacientom chýbajú lieky, by mala zabrániť novela zákona o liečivách. Štát by vďaka nej mohol vydávať zoznam liekov, ktoré sa v danom období nesmú vyvážať. O novele bude o necelé dva týždne druhýkrát hlasovať snemovňa.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.