Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.03.2004, 00:00

Budúci členovia majú vysoké deficity

Šesť z desiatich budúcich členských krajín EÚ malo vlani deficity verejných financií nad hranicou troch percent, ktorú povoľujú pravidlá Paktu stability a rastu EÚ. Rekordný deficit 12,9 percenta HDP hlási Eurostat pre Českú republiku. Slovensko bolo na tom vlani pomerne dobre, hoci s deficitom 3,6 percenta tiež porušilo rozpočtové pravidlá eurozóny a jedno z hlavných kritérií na prijatie spoločnej euromeny. Nad tri percentá boli vlani aj Malta s 9,7, Cyprus so 6,3, Maďarsko s 5,9 a Poľsko so 4,1 percenta. Pod dovolenú hranicu sa dostali Slovinsko s 1,8, Lotyšsko 1,8, Litva 1,7 a Estónsko, ktoré ako jediné zaznamenalo prebytok verejných financií 2,6 percenta.
Najvyšší verejný dlh hlási Eurostat Cypru a Malte, a to nad 72 percenta HDP, pričom pakt stability umožňuje len 60-percentnú zadlženosť. Slovensko toto kritérium so 42,8 percenta spĺňa. Najlepšie sú na tom opäť tri pobaltské krajiny.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.