23.01.2017, 00:00

Ceny bytov rastú na Slovensku dvakrát rýchlejšie ako v Európe

Zmeny v poskytovaní hypoték môžu spôsobiť, že dopyt po nehnuteľnostiach sa oslabí.

Ceny bytov rastú na Slovensku dvakrát rýchlejšie ako v Európe
Zdroj: Reuters

Ak ste si vlani na jeseň kupovali byt, zaplatili ste zaň o 7,5 percenta viac než rok predtým. Slovensko je v Európe v raste cien nehnuteľností skokanom. Byty a domy u nás zdraželi dvakrát tak rýchlo, ako je priemer eurozóny, ukazujú čerstvé údaje európskeho štatistického úradu.

Ekonómovia ukazujú na slušný hospodársky rast sprevádzaný neustálym poklesom nezamestnanosti a vyššími platmi. Vďaka tomu si byty kupuje viac našincov a sú ochotnejší za ne aj viac zaplatiť.

K tomu treba ešte pripočítať extra lacné úvery na bývanie, pripomína Matej Kucharič zo Združenia realitných kancelárii Slovenska. Slováci sa v posledných mesiacoch podľa neho zadlžujú viac aj preto, lebo očakávajú, že Národná banka Slovenska už čoskoro sprísni podmienky poskytovania hypoték. „Tie vstúpia do platnosti v druhom štvrťroku 2017. V tomto prípade môže dôjsť aj k stagnácii cien. Bude sa to však týkať najmä menej atraktívnych lokalít na bývanie a starších nehnuteľností zo sekundárneho trhu,“ predpokladá expert.

Podľa Národnej asociácie realitných kancelárií zdraželi vlani v treťom štvrťroku najviac byty a domy v Nitre. Ich ceny stúpi o viac ako pätinu. V meste ženie ceny nahor očakávaný príchod automobilky Jaguar Land Rover.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.