Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2017, 16:16

Dlh Slovenska klesol. Pozrite si, ktoré krajiny eurozóny sú najviac zadlžené

V treťom štvrťroku 2016 sa znížil aj verejný dlh eurozóny.

Dlh Slovenska klesol. Pozrite si, ktoré krajiny eurozóny sú najviac zadlžené
Zdroj: TASR

Verejný dlh eurozóny zaznamenal v 3. kvartáli minulého roka výrazný pokles, pričom sa priblížil k hranici 90 percent hrubého domáceho produktu (HDP). Zníženie dlhu evidovala aj širšia Európska únia. Ukázali to dnes zverejnené údaje štatistického úradu EÚ Eurostat.

Verejný dlh Slovenska bol v treťom štvrťroku 2016 na úrovni 52,7 percent HDP. Medziročne ide o pokles vo výške 0,8 percentuálneho bodu.

Podľa Eurostatu klesol verejný dlh eurozóny v období od júla do konca septembra minulého roka na 90,1 percent  HDP z 91,2 percent  HDP v predchádzajúcom kvartáli. V 3. štvrťroku 2015 predstavoval verejný dlh krajín eurozóny 91,5 percent  HDP.

V 28-člennej Európskej únii verejný dlh dosiahol v 3. štvrťroku minulého roka 83,3 percent  HDP oproti 84,2 percent  HDP v predchádzajúcom kvartáli. V 3. štvrťroku 2015 dosiahol dlh v EÚ 85,9 percent  HDP.

Z jednotlivých štátov Európskej únie najvyšší verejný dlh evidovali na konci 3. štvrťroka Grécko, Portugalsko a Taliansko. Naopak, najnižší verejný dlh zaznamenali Estónsko, Luxembursko  a Bulharsko.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.