Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2017, 12:10

Globálne otepľovanie zníži úrodu až o polovicu. Hrozia vojny o plodiny, varuje štúdia

Globálne klimatické zmeny povedú k drastickému zníženiu výnosov kukurice, pšenice a sójových bôbov.

Globálne otepľovanie zníži úrodu až o polovicu. Hrozia vojny o plodiny, varuje štúdia
Zdroj: Reuters

Tvrdí to nová medzinárodná štúdia, podľa ktorej na konci storočia klesnú výnosy z úrody až o polovicu. Každý sparný deň s teplotou nad 30 stupňov Celzia môže pre kukuricu a sóju znamenať straty úrody okolo piatich percent.

Kukurica, pšenica a sója patria medzi najdôležitejšie plodiny pestované na výrobu potravín. Podľa štúdie využívajúcej počítačové simulácie a vychádzajúce z amerických reálií sa však s otepľovaním krajiny rapídne zníži ich podiel pri zbere. Ak sa viditeľne neznížia emisie, úroda kukurice klesne do roku 2100 takmer o polovicu, sójových bôbov o 40 percent a pšenice až o pätinu.

Štúdia uskutočnená na Postupimskej univerzite, ktorú realizoval medzinárodný tím vedcov, hovorí aj o dôsledkoch. Vzhľadom na to, že Spojené štáty sú jedným z najväčších svetových exportérov obilia, môže dramatický pokles úrody v globálnom meradle viesť k zdraženiu potravín a vyvolať nedostatok v najchudobnejších krajinách. Podľa autorov by takýto stav mohol zvýšiť migráciu obyvateľov alebo dokonca pomáhať k vzniku konfliktov alebo vojen.

Inštitút pre výskum klimatických vplyvov v Postupime uviedol, že poľnohospodári by mohli stratám zabrániť zavlažovaním. Zároveň však vedci pripúšťajú, že v niektorých lokalitách je nedostatok vody.

"Straty sa podstatne znížia, ak v simulácii zintenzívnime zavlažovanie polí. Nedostatok vody sa tak javí ako významnejší faktor než samotné horúčavy," povedal serveru Phys.org Joshua Elliott, ktorý realizuje výskum na univerzite v Chicagu.

Štúdia tiež zistila, že aj malé teplotné výstrelky nad 30 stupňov Celzia môžu vyvolať okamžité a podstatné straty na úrode. Každý deň s teplotou nad tridsať stupňov môže ubrať na úrode kukurice či sóje päť percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.