Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2017, 17:13

Biznismeni dali Ficovej vláde jasný odkaz. Sú s ňou historicky najmenej spokojní

Vyplýva to z prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory.

Jedno percento. Len toľko slovenských podnikateľov hodnotí hospodársku politiku vlády Roberta Fica kladne. Vyplýva to z prieskumu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory, ktorý sa robil v októbri a novembri minulého roka a zúčastnilo sa na ňom 195 členov komory. „Ide o historicky najnižšie kladné hodnotenie,“ upozornil Ladislav Vaškovič, predseda Ekonomického výboru obchodnej komory. Prieskum sa pritom robí už od roku 1998.

Zlé hodnotenie

Vaškovič prieskum prezentoval na 20. ročníku konferencie Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Kým jedno percento hodnotí hospodársku politiku Ficovej vlády kladne, 45 percent podnikateľov sa vyjadrilo neutrálne, 47 záporne a 7 percent z opýtaných podnikateľov to nevedelo ohodnotiť.

Podľa predsedu komory Petra Mihóka čaká podnikateľov z pohľadu ekonomiky dobrý rok. „Opatrenia, ktoré boli vládou a parlamentom schválené v roku 2016 s účinnosťou od roku 2017, sú z pohľadu podnikateľskej sféry tak pozitívne, ako aj negatívne. Štát na podnikateľoch v tomto roku zarobí viac ako v minulom roku. Negatívne opatrenia vlády pre podnikateľov sú 2:1 k pozitívnym,“ vyhlásil Mihók.

Na konkrétny problém, ktorému čelia niektorí podnikatelia na Slovensku, poukázal Dušan Kuchta, generálny riaditeľ liptovskomikulášskej firmy GeLiMa vyrábajúcej želatínu. Hovoril o distribučnej zložke cien energií, ktorá je podľa neho neúmerne vysoká.

Pri plyne problém Kuchta nepovažuje až za taký vypuklý. „Aj keď z roku 2016 na 2017 došlo k nárastu o 21 percent, pomer sa hýbe niekde na úrovni 80 percent silová časť a 20 percent distribučná,“ povedal pre HN. Tento rozdiel pri cene elektrickej energie naberá však také rozmery, že Kuchta to označil za nonsens. „Z roku 2016 na rok 2017 v distribučných nákladoch prišlo k nárastu tri percentá, čo nie je veľa. Ale pomer distribučnej zložky a silovej je 69 percent ku 31,“ vyhlásil Kuchta. Téma je podľa neho na pretrase už dlhodobo a cena distribúcie energií, ktorú reguluje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví, „systematicky každý rok stúpa“.

Málo kvalitných ľudí

Prieskum ukázal, že respondenti vnímajú podnikateľské prostredie na Slovensku negatívne. „Porovnateľne ako v roku 2015,“ upozornil Vaškovič. Návrhy opatrení pre vládu na zlepšenie podnikateľského prostredia zostali v medziročnom porovnaní aj z dlhodobého pohľadu tie isté. „Je zrejmé, že na riešenie uvádzaných problémov nie je zo strany vlády podľa názoru účastníkov prieskumu vyvíjané dostatočné úsilie,“ konštatoval.

V roku 2016 očakávajú firmy vlastné ekonomické výsledky v porovnaní s rokom 2015 prevažne bez zmeny. Rast predpovedá väčšina opýtaných iba priemernej mzde, až 72 percent.

A výzvy roka 2017 pre slovenský biznis? Prezentujúci sa na konferencii na nich v podstate zhodli. Na domácom poli je to najmä nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Na tom zahraničnom predovšetkým brexit, prvý rok Donalda Trumpa v úrade prezidenta Spojených štátov a voľby v dôležitých štátoch Európskej únie.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.