Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.01.2017, 18:27

Trump oživil výstavbu dvoch sporných ropovodov, ktoré zrušil Obama. Dodal, že je ochranca životného prostredia

Americký prezident tiež rozhodol o urýchlenom schvaľovaní hodnotenia vplyvov na životné prostredie, pokiaľ pôjde o prioritné infraštruktúrne projekty.

Trump oživil výstavbu dvoch sporných ropovodov, ktoré zrušil Obama. Dodal, že je ochranca životného prostredia
Zdroj: Reuters

Americký prezident Donald Trump dnes v Bielom dome exekutívnym príkazom rozhodol o pokračovaní výstavby sporného ropovodu Keystone XL, ktorý má spájať náleziská v Kanade s americkými rafinériami na brehu Mexického zálivu. Projekt, ktorý kritizujú ochrancovia životného prostredia, predvlani zrušil Trumpov predchodca Barack Obama.

Pri podpise exekutívneho príkazu prezident povedal, že v prípade ropovodu Keystone XL "ešte znovu dojednáme niektoré podmienky".

Len z americkej ocele

​Obama svoje negatívne stanovisko odôvodnil snahou podporiť dohodu o globálnych klimatických zmenách, čo bol jeden z pilierov jeho vládneho programu ochrany životného prostredia. Ropovod Keystone XL je privátny projekt, vládny súhlas ale potrebuje k tomu, že pretína štátnu hranicu.

Podľa Trumpovho rozhodnutia bude odteraz platiť, že ak budú ropovody budované na americkom území, musia využívať americkú oceľ. Prezident dnes tiež rozhodol o urýchlenom schvaľovaní hodnotenia vplyvov na životné prostredie, pokiaľ pôjde o prioritné infraštruktúrne projekty.

Indiánske obavy

Trump dnes ďalším dekrétom oživil ropovod Dakota Access, ktorým má byť surovina dopravovaná z nálezísk v Dakote cez americký stredozápad k Mexickému zálivu. Proti stavbe za 3,8 miliardy dolárov (3,5 miliardy eur) protestovali americkí indiáni z kmeňa Siouxov v obave, že im poškodí zdroje pitnej vody.

​Trumpove dnešné rozhodnutia prinesú podľa odborníkov prospech ropným spoločnostiam, ktoré sa sťažujú na nedostatočnú kapacitu ropovodov, nutnú na prepravu suroviny z kanadskej provincie Alberta a z amerického štátu Severná Dakota na ropné trhy. Odporcovia z radov ochrancov životného prostredia proti plánovanej výstavbe protestovali takmer desať rokov.

Trump sa v pondelok v Bielom dome označil za ochrancu životného prostredia. "Pokiaľ ide o životné prostredie, som veľká osobnosť. Dostal som už niekoľko vyznamenaní," povedal bez ďalšieho vysvetlenia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.