Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.01.2017, 12:22

Slovensko zažilo slabý rok. Investícií bolo najmenej za štyri roky

Pokles zákaziek bol významný v porovnaní s rokom 2015, v ktorom bol tiež zaznamenaný výrazný prepad.

Slovensko zažilo slabý rok. Investícií bolo najmenej za štyri roky
Zdroj: Reuters

V minulom roku vyhlásili investori na Slovensku 4870 verejných obstarávaní v celkovej hodnote 4,46 miliardy eur. Je to vôbec najnižší počet vyhlásených súťaží aj objem investícií za posledné štyri roky. Vyplýva to z najnovšej analýzy spoločnosti CEEC Research na základe údajov Úradu pre verejné obstarávanie.

V decembri vypísali verejní obstarávatelia 227 tendrov za 354 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní predstavuje výrazný (81,3 percenta) pokles ich počtu a zároveň dvojpätinové (43,7 percenta) zníženie objemu. Najväčšie obstarávanie tohto mesiaca v sume 69,5 milióna eur vyhlásila Železničná spoločnosť Slovensko, a to na nákup osobných vozňov do diaľkovej dopravy.

Pokles o tretinu

Vlani bolo vo vestníku verejného obstarávania zverejnených 4870 verejných súťaží v hodnote 4,46 miliardy eur. Oproti roku 2015 tak klesol ich počet o tretinu (33,6 percenta) a objem sa znížil dokonca o dve pätiny (41,7 percenta). Ide tiež o rekordné minimum počtu pripravovaných zákaziek aj objemu vyhlásených obstarávaní za uplynulé štyri roky.

Z týchto súťaží už investori viac než tretinu (36 percent) ukončili a zadali konkrétnym firmám. Z celkového objemu to tvorí 23 percent v predpokladanej hodnote 1,03 miliardy eur. Reálne však boli tieto zákazky zadané za 936 miliónov eur, teda o 9 percent menej oproti ich hodnote pri vyhlásení. Viac než desatina (13 percent) z celkového objemu tendrov bola neskôr zrušená. Po odčítaní zadaných a zrušených zákaziek zostávajú v procese obstarávania zákazky za 2,84 miliardy eur.

Negatívne dôsledky

Ukončených a zadaných víťazným firmám bolo v roku 2016 celkovo 3739 verejných obstarávaní v sume 4,01 miliardy eur. V medziročnom porovnaní to predstavuje takmer dvojpätinový (38,4 percenta) pokles ich počtu a zároveň zníženie objemu o 16,5 percenta. Aj v tomto prípade sú to podľa analýzy vôbec najnižšie hodnoty za posledné štyri roky.

Medziročné porovnanie podstatne ovplyvnila zákazka Železníc Slovenskej republiky z júla 2016 na modernizáciu trate Púchov – Žilina za 365 miliónov eur. Po jej modelovom odčítaní vyjde pokles hodnoty zadaných zákaziek o 23,9 percenta. Niektoré verejné obstarávania stále prebiehajú, preto môže v ďalších mesiacoch dôjsť ešte k aktualizácii dát.

Pokles v oblasti zadaných zákaziek bol v roku 2016 veľmi významný, a to navyše už po výraznom prepade, ktorý sme zaznamenali v roku 2015. Pokiaľ sa nepodarí situáciu rýchlo zlepšiť, bude to mať výrazne negatívne a dlhodobé dôsledky na niektoré odbory ekonomiky, ktoré sú závislé predovšetkým od verejných zákaziek,“ upozornil riaditeľ spoločnosti Jiří Vacek.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.