Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.09.2021, 00:00

O zdražovaní elektriny hovoria politici len na Slovensku. Cítime sa ohrození, priznáva pre HN šéf energetického kolosu

František Čupr, šéf Stredoslovenskej distribučnej, varuje, že tvorba cien elektriny má byť podľa európskeho práva len v rukách nezávislého regulátora.

O zdražovaní elektriny hovoria politici len na Slovensku. Cítime sa ohrození, priznáva pre HN šéf energetického kolosu
Zdroj: EP Infrastructure

Od januára hrozí zvýšenie konečných cien elektriny o 15 až 20 percent z trhových dôvodov. Ministerstvo hospodárstvo aj regulátor tvrdia, že spravia maximum pre to, aby ceny toľko nestúpli. Vidíte dôvod na takéto zdraženie?
Musím povedať, že ma prekvapilo, že politici majú záujem ovplyvňovať ceny energií. Ak sa pozrieme na okolité krajiny, tak ten, ktorý vždy vystupuje, je regulátor. A ten by mal byť podľa európskeho práva nezávislý od nejakých politických názorov. Vyjadrenia koalície či opozície k tvorbe cien a priznanie, že ich chcú ovplyvňovať, je veľmi neprofesionálne. Trhové ceny sú tvorené najmä ponukou. Majú európsky charakter a podobnú výšku vo všetkých krajinách. Miestni politici na to nemajú vplyv a dosahy na to majú skôr rozhodnutia v Bruseli, napríklad kvôli cenám emisných povoleniek, na ktoré vplývajú rozhodnutia politikov v Európskej komisii.

Cítite sa ohrození, keď politici zjavne chcú zamedziť zdražovaniu vplyvom na ceny?
Určite áno. Niektorí politici uviedli, že majú na to nástroje. Ak by povedali, že regulátor má na to nástroje, nemali by na neho vyvíjať tlak. Cenové vzorce sú európske a platí, že povolené výnosy sa vypočítajú cez primerané náklady a zisk. Napríklad, keď my vydávame dlhopisy, tak investori sa pýtajú práve na parametre, ktoré tvoria cenový vzorec. Nemôže to byť tak, že ak rastie jedna časť ceny, a to komodita, regulátor na základe tlaku politikov zníži druhú zložku a bude konať v časti distribúcie. Zaujalo ma, keď som počul z úst slovenského politika, že distribúcia tvorí až 60 percent ceny. To určite nie je pravda. V skutočnosti je to 20 až 30 percent. Pri elektrine, samozrejme, treba vnímať ešte tarifu za prevádzkovanie systému, ktorá predstavuje tretinu ceny. To však nie je distribúcia. Distribučné spoločnosti v minulosti zabezpečovali len administratívu tejto tarify. Z nej však zostali obrovské dlhy zavesené na distribučných spoločnostiach, s ktorými sa súčasná vláda snaží vyrovnať.

Na druhej strane Stredoslovenská distribučná mala za vlaňajšok zisk 138 miliónov pri výnosoch 369 miliónov, čo vyzerá slušne.
Treba však povedať, že nejde o reálny zisk. Išlo o výsledok, ktorý bol ovplyvnený vyrovnaním sa s historickým dlhom v tarife za prevádzkovanie systému. Aj preto naše hospodárenie kopíruje sínusoidu, teda jed

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.