Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2017, 00:00

Developerov v Česku zaujali nájomné byty

Takýto spôsob investície by mohol zaujať aj dôchodkové fondy. Legislatíva však priveľmi chráni nájomníkov.

Developerov v Česku zaujali nájomné byty
Zdroj: Reuters

O nájomné bývanie v novostavbe je záujem. Aj veľkí pražskí developeri tak uvažujú o tom, že by rozšírili svoj obchodný model a stavali projekty určené na prenájom. V hre sú dve možnosti, buď si bytové domy nechajú, alebo ich po prenajatí jednotlivých bytov predajú väčším investorom.


Byty v dome s kaskádovitou fasádou, ktorý vyrastá nad pražskou stanicou metra Luka, si osem mesiacov pred dokončením zarezervovalo osemdesiatpäť záujemcov. Je to viac ako tretina, čo pri súčasnom nedostatku bytov nie je nič divné.


Avšak tento prípad zvláštny je – nejde totiž o predpredaj, ale o „predprenájom“. Kto chce v projekte s názvom Luka Living bývať, musí namiesto splátky hypotéky počítať s mesačným nájomným. Projekt stavia rodina Valovcov, známa výrobou výrobkov do kúpeľne Siko.


Tomáša Kašpara, ktorý projekt vedie, záujem prekvapil. „Myslel som si, že toho o nájomnom bývaní viem veľa, ale toto ma zaskočilo. Navyše sme okrem jedného bilbordu a inzerátu na realitnom serveri nerobili v podstate žiadny marketing,“ dodáva.


O atraktívne byty je boj
Čo vedie desiatky ľudí k tomu, aby si osem alebo aj desať mesiacov dopredu za kauciu desať- či dvadsať tisíc korún rezervovali prenájom bytu? Podľa Kašpara sa často boja, že by si nimi vyhliadnutý byt zobral niekto iný, a tak si ho zarezervujú, aj keď majú ešte dlho platnú zmluvu inde, a bývanie teda akútne riešiť nemusia.


To je pri pohľade na súčasný trh s prenájmami v Prahe, kde každá atraktívnejšia ponuka prenájmu zavesená na web dostane do

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.