Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2017, 00:00

Firmy nemajú samovražedné sklony

Prezident Finančnej správy Finančného riaditeľstva František Imrecze pre Hospodárske noviny.

Firmy nemajú samovražedné sklony
Zdroj: Pavol Funtál

Finančná správa bude firmy už čoskoro upozorňovať na to, že im niečo nesedí v daňovom priznaní alebo sa ocitnú v podvodnej karuselovej schéme. Momentálne rieši už len to, ako oznámenie doručiť správnym osobám, povedal v rozhovore HN Imrecze.

Finančná správa plánovala firmy upozorňovať na to, že majú voči štátu nezrovnalosti. Tento systém „jemného upozornenia“ ste chceli pôvodne spustiť už od januára. Nestalo sa tak. Prečo?
Nežijeme v tom, že meškáme. Nemali sme stanovený termín. Chceme systém dobre pripraviť a zamerať sa na oblasti, kde má najväčší význam. V poslednom čase sa často stretávame s nesúladmi medzi daňovým priznaním na DPH a kontrolným výkazom. Vďaka „soft warningu“ firmu slušne upozorníme, že môže podať dodatočné daňové priznanie. Ešte vážnejší problém je, keď sa podnikateľ ocitne v podvodnej karuselovej schéme. Firmy budeme upozorňovať aj na to.

Čo z toho bude mať štát?
Považujem to za veľmi efektívny nástroj, vďaka ktorému sa štát dostane k svojim peniazom. Uvidíme, nakoľko budeme úspešní. Prvé čísla vám budem vedieť povedať na konci roka.

V iných oblastiach verejnej sféry to funguje veľmi dobre. Drvivá väčšina firiem si chce plniť svoje povinnosti. Potom máme podvodníkov, ktorí si ich plniť nechcú. Ak ich však upozorníte na to, že o nich viete, začnú meniť svoje správanie. Nemajú samovražedné sklony.

Koncept ako taký je teda vymyslený a už riešite len detaily?
Už riešime len komunikačný kanál. Tak, aby sme upozornenie doručili tej správnej osobe a aby sme neporušili daňové tajomstvo. Je tam pár vecí, ktoré si musíme vyjasniť. Systém určite spustíme v prvej polovici roka 2017. K tomuto termínu sa zaväzujem.

Momentálne pripravujete viaceré nástroje na boj proti daňovým únikom. Jedným z nich je aj superzaisťovací príkaz. Čo si od neho sľubujete?
Vďaka nemu už nebudeme musieť čakať na dôkaz z daňovej kontroly, že došlo k daňovému podvodu. Vieme zadefinovať, že subjekt je na 99 percent v podvodnej schéme a spolu s políciou začať s predbežnými opatreniami. Inšpirovali sme sa Českom, kde to funguje veľmi efektívne. Tam na to majú Finančný a analytický útvar. Je to niečo podobné ako naša spravodajská jednotka Finančnej polície. Kompetencie má však bližšie k ministerstvu financií a Finančnej správe. Takýto útvar u nás nemáme, ale jeho vznik je jednou z tém nového akčného plánu.

Takže je v hre, že vznikne nová inštitúcia?
Nerobil by som z toho inštitúciu. Skôr rolu alebo funkciu. Mohlo by ísť o rozšírenie kompetencií Finančnej správy.

Hlavným

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.