Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2017, 00:00

Firmy nemajú samovražedné sklony

Prezident Finančnej správy Finančného riaditeľstva František Imrecze pre Hospodárske noviny.

Firmy nemajú samovražedné sklony
Zdroj: Pavol Funtál

Finančná správa bude firmy už čoskoro upozorňovať na to, že im niečo nesedí v daňovom priznaní alebo sa ocitnú v podvodnej karuselovej schéme. Momentálne rieši už len to, ako oznámenie doručiť správnym osobám, povedal v rozhovore HN Imrecze.

Finančná správa plánovala firmy upozorňovať na to, že majú voči štátu nezrovnalosti. Tento systém „jemného upozornenia“ ste chceli pôvodne spustiť už od januára. Nestalo sa tak. Prečo?
Nežijeme v tom, že meškáme. Nemali sme stanovený termín. Chceme systém dobre pripraviť a zamerať sa na oblasti, kde má najväčší význam. V poslednom čase sa často stretávame s nesúladmi medzi daňovým priznaním na DPH a kontrolným výkazom. Vďaka „soft warningu“ firmu slušne upozorníme, že môže podať dodatočné daňové priznanie. Ešte vážnejší problém je, keď sa podnikateľ ocitne v podvodnej karuselovej schéme. Firmy budeme upozorňovať aj na to.

Čo z toho bude mať štát?
Považujem to za veľmi efektívny nástroj, vďaka ktorému sa štát dostane k svojim peniazom. Uvidíme, nakoľko budeme úspešní. Prvé čísla vám budem vedieť povedať na konci roka.

V iných oblastiach verejnej sféry to funguje veľmi dobre. Drvivá väčšina firiem si chce plniť svoje povinnosti. Potom máme podvodníkov, ktorí si ich plniť nechcú. Ak ich však upozorníte na to, že o nich viete, začnú meniť svoje správanie. Nemajú samovražedné sklony.

Koncept ako taký je teda vymyslený a už riešite len detaily?
Už riešime len komunikačný kanál. Tak, aby sme upozornenie doručili tej správnej osobe a aby sme

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.