Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.01.2017, 11:23

Starbucks reaguje na Trumpa: sieť kaviarní chce najať tisícky utečencov

Spoločnosť chce utečencov prijať po celom svete.

Starbucks reaguje na Trumpa: sieť kaviarní chce najať tisícky utečencov
Zdroj: Flickr/Faye

Americká sieť kaviarní Starbucks v nasledujúcich piatich rokoch prijme do svojich prevádzok po celom svete 10-tisíc utečencov. Uviedol to jej generálny riaditeľ Howard Schultz v reakcii na rozhodnutie nového amerického prezidenta Donalda Trumpa pozastaviť prijímanie utečencov z vybraných krajín.

Trump koncom minulého týždňa zastavil na štyri mesiace program prijímania utečencov v Spojených štátoch a dočasne zakázal vpustiť do krajiny občanov z Iraku, Sýrie, Iránu, Sudánu, Líbye, Somálska a Jemenu. Cieľom týchto opatrení má byť ochrana USA pred teroristickými útokmi.

Poslal list

Obe nariadenia vyvolali rozsiahlu vlnu kritiky na celom svete, a to ako zo strany aktivistov a ochrancov ľudských práv, tak svetových politikov. Schultz v liste zamestnancom oznámil, že Starbucks urobí všetko, čo je v jeho silách, aby podporil dotknutých pracovníkov.

A s náborom utečencov začne sieť kaviarní priamo v USA. V prvom kole sa sústredí na ľudí, ktorí vo svojich domovských krajinách pomáhali americkej armáde ako tlmočníci a na iných pozíciách. Schultz sa otvorene vyjadril aj k iným problémom, ktoré sú predmetom diskusie v USA. Vyzval napríklad klientov, aby do kaviarní nenosili zbrane a nešírili rasovú nenávisť.

Neprídu o poistenie 

Čo sa týka Trumpovho nariadenia o zdravotnej reforme predchádzajúcej vlády, ktorá si vyslúžila prezývku Obamacare, Schultz vyhlásil, že ak niektorí zamestnanci kaviarenskej siete prídu o zdravotné poistenie, Starbucks im ho zabezpečí.

Schultz však v apríli odíde z funkcie generálneho riaditeľa na nové miesto a nahradí ho doterajší prevádzkový riaditeľ Kevin Johnson.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.