Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2017, 00:00

Firmu východniarskeho milionára Remetu posielajú do konkurzu

Diaľničná spoločnosť CI Regio čelí sťažnosti na nesplatenú stotisícovú pohľadávku, ktorú podnikateľ odmieta.

Firmu východniarskeho milionára Remetu posielajú do konkurzu
Zdroj: Pavol Funtál

Východniarsky milionár Miroslav Remeta to s diaľničným biznisom myslí vážne. Jeho stavebná firma Dúha je totiž jedným z víťazov diaľničného prevratu na Slovensku. O najdlhší slovenský tunel Višňové pritom bojovala s označením zelenáča.

Hrať Dúhe prvú ligu pomáha aj pomerne neznáma CI Regio, tiež patriaca Remetovi, ktorá pre jeho stavbárov viaže pri Prešove betonársku oceľ do tunelov. Moderný závod na východe Slovenska rástol i vďaka dotácii z eurofondov vo výške takmer štyri milióny eur, no teraz naráža na problémy. Je v konkurznom konaní.

Nesplatené pohľadávky
„Súd začína konkurzné konanie voči dlžníkovi CI Regio,“ konštatuje v rozhodnutí bratislavský súd. Vyplatenia dlžnej sumy vo výške zhruba stotisíc eur sa totiž na súde domáha bratislavská spoločnosť Cronson Invest. „K tomuto kroku sme ako veriteľ pristúpili z dôvodu neplatenia splatných pohľadávok zo strany dlžníka – obchodnej spoločnosti CI Regio,“ hovorí pre HN konateľ Cronson Invest Michal Miškovič. Firma pohľadávku získala postúpením od žilinského dodávateľa technológií pre závod CI Regio v Prešove, priamo s Remetom neobchodovala.

Budú sa brániť
Spor spoločností súvisí s prešovským eurofondovým projektom CI Regio pod názvom Zriadenie inovatívneho výrobného a servisného centra. „O pohľadávke sa spoločnosť dozvedela z predchádzajúcej korešpondencie s jedným zo svojich obchodných partnerov z minulosti,“ vraví mediálna zástupkyňa CI Regio Natália Kostrošová. Dodáva, že keďže ide o spornú vec, CI Regio obratom ešte v októbri minulého roka podala na Okresný súd Žilina žalobu, ktorou sa ako žalobca domáha určenia, že firma nie je povinná uhradiť nárok uplatnený danou faktúrou. Zároveň tvrdí, že firma žiadne iné záväzky po splatnosti neeviduje. Remetovci považujú sporný dlh za účelovo rozdelený na dve časti s cieľom spoločnosti poškodiť.

Remetovci sa chcú brániť dostupnými právnymi prostriedkami. „Vzhľadom na skutočnosť, že spornou pohľadávkou nie je možné začať konkurzné konanie, zvažujeme všetky právne kroky, lebo máme podozrenie, že ide o konanie, ktoré nesie znaky trestného činu,“ tvrdí Kostrošová. Konateľ a spolumajiteľ Cronson Invest situáciu vysvetľuje tým, že pôvodná pohľadávka bola postúpená na dva subjekty z dôvodu jej rýchleho a efektívneho vymoženia. „Nebol to účel, veriteľ iba splnil požiadavky príslušných ustanovení Zákona o konkurze a reštrukturalizácii. Pohľadávka je existentná, dlžníkom uznaná a v zmysle dohody s dlžníkom, na základe jeho iniciatívy, by mala byť v týchto dňoch zaplatená v celosti,“ uzatvára Miškovič.

CI Regio vykázala v účtovnej uzávierke ku koncu roku 2015 majetok za 19,6 milióna eur. V krátkodobých pohľadávkach mala viazaných okolo 5,4 milióna eur, oproti tomu jej krátkodobé záväzky predstavovali 6,6 milióna eur, z toho 1,33 milióna eur po lehote splatnosti.

V lete 2015 pritom čelila návrhu na konkurz i vlajková loď bývalého finančníka z Istrokapitálu – Dúha. Veriteľská Gipex SK napokon po vyrovnaní približne 30-tisícového dlhu svoj konkurzný návrh na jej majetok stiahla.

Viazači železa pre diaľnice
Remetov producent výstužných prvkov železobetónových konštrukcií v septembri 2014 vyhlásil verejnú súťaž na dodávku technológií. Celková cena zákazky bola odhadovaná na zhruba osem miliónov eur bez DPH, z toho necelé štyri milióny eur predstavoval nenávratný finančný príspevok z fondov Európskej únie. Do obstarávania sa zapojili celkovo tri firmy – žilinská S-Production a české MCAE Systems Kuřim s Ites Znojmo. Víťazom sa stala slovenská S-Production so sumou 7 949 000 eur.

CI Regio v priemyselnom parku IPZ Záborské pri Prešove aktuálne zamestnáva 42 ľudí, ktorí tam vo vlastných výrobných priestoroch firmy spracovávajú betonársku oceľ na produkty s vyššou pridanou hodnotou priamo zákazníkom na mieru. Podnikateľský nápad vznikol v roku 2013 a staval na opätovnom rozbehu výstavby diaľničných úsekov v rámci celého Slovenska.

Rozsiahle aktivity CI Regio

Obchody s pozemkami, poradenstvo, poskytovanie úverov z vlastných zdrojov, krízový manažment či finančné riadenie investičných projektov. To je v skratke vizitka málo známej spoločnosti CI Regio prešovského veľkopodnikateľa Miroslava Remetu. Remetova CI Regio pred tromi rokmi získala od zadlženého futbalového klubu MFK Košice pozemky vo Všešportovom areáli. Prešovský veľkopodnikateľ za ne núkal 3,5 milióna eur. Napokon ich za polovicu hodnoty znaleckého posudku i získal pod podmienkou, že od MFK Blažeja Podoláka odkúpi i ďalšie nepotrebné pozemky. Miroslav Remeta je pritom majiteľom konkurenčného futbalového klubu Tatran Prešov. Vlastní napríklad aj tatranský štvorhviezdičkový wellness hotel na Štrbskom Plese.

Infografika
Zdroj: HN

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.