Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2017, 10:55

Bývanie prudko zdraželo, ceny sa priblížili k historickému maximu. Hrozí bublina?

Najviac zdraželi jednoizbové byty, v niektorých lokalitách Bratislavy až o 17 percent.

Priemerná cena bývania na Slovensku rástla aj v poslednom štvrťroku 2016, v porovnaní s predošlým kvartálom ide o nárast 9 eur za meter štvorcový na hodnotu 1304 eur za meter štvorcový. Medziročný rast priemernej ceny bytov bol rýchlejší, ich ceny narástli o 10,6 percenta, vyplýva z komentáru Národnej banky Slovenska (NBS).

Najviac rástli ceny jednoizbových bytov (o takmer 14 percent), štvorizbové byty zaznamenali najnižší nárast cien (o vyše 6 percent).

Prísnejšie pravidlá NBS

Daniela Danihel Rážová, riaditeľka Bond reality, pre HN uviedla, že rástli najmä ceny starších jednoizbových bytov, v niektorých lokalitách Bratislavy až o 17 percent. Na druhej strane nárast cien trojizbových bytov sa už spomaľuje.

Očakávam v priebehu tohto roka mierne ochladenie dopytu po bytoch aj kvôli prísnejším podmienkam NBS na získanie hypotéky. To rast cien spomalí, ale nezastaví,“ dodáva Danihel Rážová. Ceny novostavieb však môžu ísť hore a to isté platí aj o cenách pozemkov a domov.

Rekordné maximum na dohľad

V 4. štvrťroku došlo k zníženiu úhrnnej ceny domov (o takmer 2 percentá), k čomu prispel pokles priemerných cien rodinných domov (o 21 eur za meter štvorcový). Ceny za priestrannejšie vily klesli menej výrazne: o 5 eur za meter štvorcový.

Priemerná cena bytov dosiahla svoje historické maximum v roku 2008, dnešné cený sú zhruba o 5 percent nižšie. Priemerná cena päťizbových bytov však ceny z roku 2008 už prekonala. Domy sú v porovnaní s rokom 2008 lacnejšie o vyše 16 percent.

Ceny bývania v štvrtom štvrťroku rástli najvýraznejšie v Nitrianskom kraji (o takmer 16 percent), najmenej v Košickom (2,6 percenta).

Kompozitný index

Na otázku, či sa ceny bývania nachádzajú v pásme bubliny, NBS ponúka Kompozitný index na hodnotenie vývoja ceny bývania. Analytici centrálnej banky pri zostavovaní indexu vychádzajú z nasledujúcich vzťahov: pomer ceny bývania a ceny nájomného, pomer ceny bývania vo vzťahu k hrubému disponibilnému dôchodku na obyvateľa, pomer ceny bývania a deflátora spotrebných výdavkov domácností, pomer celkového stavu úverov a HDP a pomer objemu stavebnej produkcie pri výstavbe bytových budov a HDP.

Zdroj: NBS

​Jeho hodnota sa v súčasnosti nachádza v pásme vzostupu, stále pod pásmom rizikového vývoja. Ceny bývania sa v pásme bubliny nachádzali v roku 2008.

V ktorých regiónoch medziročne narástli priemerné ceny najvýraznejšie? V absolútnom vyjadrení v bratislavskom kraji (o 97 eur za meter štvorcový), ale v relatívnom sa ceny bývania najviac zvýšili v Žilinskom kraji - o 8 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.