Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2017, 12:29 Aktualizované dňa 01.02.2017 o 14:51

Tunel s eurofondami je ešte väčší, ako sa zdal, tvrdia sulíkovci

Ministerstvá na Slovensku vyhadzujú peniaze von oknom, keď si na poradenstvo k čerpaniu eurofondov najímajú súkromné spoločnosti. Poukázala na to opätovne opozičná strana SaS, podľa ktorej robia poradenské firmy to, čo majú robiť štátni úradníci a za oveľa vyššie hodinové sadzby.

„Rozmohla sa tu nová móda, nový tunel do eurofondov, keď si vo veľkom ministerstvá zazmluvňujú poradenské firmy. To sú všetko takzvané mäkké projekty za desiatky miliónov eur doslova vyhodené von oknom. Tie poradenské firmy robia za veľké peniaze len to, čo robia radoví zamestnanci na ministerstvách,“ upozornila dnes podpredsedníčka Národnej rady SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).

"Vážne porušenie pravidiel"

Za najväčší škandál považujú liberáli dianie na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. To má totiž zmluvy s poradenskou spoločnosťou Deloitte za 12,2 milióna eur. V tomto rezorte vidia aj konflikt záujmov, keď zákazky firme zadáva šéf Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP) Marek Mitošinka, ktorý pre ňu pracoval do konca roka 2015.

Predstavitelia SaS majú v rukách potvrdenie toho, že Mitošinka zarobil v apríli až decembri 2015 pre Deloitte 145.152 eur. Ministerstvu dopravy, kde v tom čase pracoval ako expert, pritom mesačne fakturoval 16.128 eur s DPH.

„To je vážne porušenie pravidiel, to je vážny konflikt záujmov a máme vážne pochybnosti o tom, či tam nedochádza ku korupčnému správaniu,“ vyhlásila Ďuriš Nicholsonová.

Deloitte podľa nej robí na ministerstve pôdohospodárstva to, čo majú v popise práce radoví zamestnanci. Ide o aktualizáciu príručiek či interných materiálov. Podpredsedníčka parlamentu vyčíslila, že zatiaľ čo zamestnanec rezortu zarába v prepočte 6,25 eura na hodinu, expert poradenskej firmy si za to fakturuje v priemere 135 eur.

Deloitte obvinenia odmieta

Spoločnosť Deloitte odmietla obvinenia opozičnej strany SaS týkajúce sa jej poradenskej činnosti pri eurofondoch na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR. Za svojou prácou si stojí a plánuje sa brániť. Takto reagovala firma na obvinenia SaS ešte 20. januára.

"Všetky práce vykonané spoločnosťou Deloitte Advisory v súvislosti so zákazkami spomínanými na tlačovej konferencii boli vykonané v súlade s dotknutými zmluvami a príslušnými právnymi predpismi, ako aj našimi štandardmi kvality," reagovala 20. januára manažérka spoločnosti Henrieta Kiššová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.