Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.02.2017, 15:42

Ruská ekonomika prekvapila analytikov. Jej vývoj je oveľa priaznivejší, ako čakali

Rusko v posledných rokoch zápasí s negatívnymi ekonomickými vplyvmi.

Ruská ekonomika prekvapila analytikov. Jej vývoj je oveľa priaznivejší, ako čakali
Zdroj: Reuters

Pokles ruskej ekonomiky sa v minulom roku takmer zastavil, hrubý domáci produkt (HDP) klesol iba o 0,2 percenta, Vyplýva to z dnešných údajov ruského štatistického úradu. Výsledok je oveľa priaznivejší, než čakali analytici.

Úrad navyše spresnil tempo hospodárskeho poklesu v roku 2015 na 2,8 percenta, zatiaľ čo doteraz uvádzal, že ekonomika vykázala pokles o 3,7 percenta.

Analytici podľa novembrového prieskumu agentúry Reuters v priemere predpokladali, že ruská ekonomika vykáže za minulý rok pokles o pol percenta. Svetová banka (SB) predpovedala podobný vývoj, pokles odhadla na 0,5 až 0,6 percenta. Na tento rok už SB počíta s rastom HDP, a to o jedno až dve percentá.

Rusko v posledných rokoch zápasí s negatívnymi ekonomickými vplyvmi poklesu cien ropy. Situáciu navyše komplikujú sankcie, ktoré na Moskvu uvalili západné krajiny kvôli jej postupu v ukrajinskej kríze.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.