Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
02.02.2017, 00:00

Brusel tlačí na nové limity pre nákladiaky

Dôvodom je plánované znižovanie emisií v doprave. Naplnenie cieľov energetickej únie bude stáť takmer 380 miliárd eur ročne.

Brusel tlačí na nové limity pre nákladiaky
Zdroj: Reuters

Čistejší vzduch, menej emisií a viac úspor. To je iba niekoľko z cieľov energetickej únie do roku 2030. Nejde pritom o „lacnú“ záležitosť. „Ak chceme dosiahnuť ciele energetickej únie, budeme potrebovať investície okolo 379 miliárd eur za rok. Čo je obrovské číslo,“ povedal včera predseda energetickej únie Maroš Šefčovič. Zároveň predniesol aj historicky druhú správu o stave energetickej únie a najväčších výzvach, ktorým bude najbližšie roky čeliť. HN vám prinášajú päť základných cieľov, ktoré si únia vytýčila na tento rok.

1. Znižovanie emisií v doprave
Až 20 percent. Presne takým dielom sa na znečisťovaní nášho ovzdušia podieľa doprava. Zhruba 14 percent z toho tvoria osobné automobily, ktoré už dnes majú prísne emisné limity. Tie chce však komisia počas tohto roka opäť sprísniť. Čoraz viac sa však zvyšujú aj emisie, ktoré vypúšťajú nákladiaky. Aj preto ide komisia zakročiť úplne novým zákazom. „Prvýkrát v histórii európskeho automobilového priemyslu chceme zaviesť emisné limity pre nákladiaky,“ avizoval podpredseda komisie Maroš Šefčovič. Dodal, že tak budeme nasledovať vzor USA, Číny alebo Japonska, kde podobné opatrenia už platia. Nákladiaky však majú už dnes čiastočné emisné limity v niektorých mestách alebo oblastiach. „Podľa predpisov týchto limitov hlavne staršie nákladné vozidlá a autobusy najnižších emisných tried majú čiastočne alebo úplne obmedzený prístup do daných lokalít,“ podčiarkuje PR manažér združenia Česmad Andrej Fekete.

2. Úspora energií
Brusel si predsavzal, že do roku 2030 usporíme až 30 percent energií. Podľa komisie môže o trocha ambicióznejší cieľ výrazne pomôcť: keďže by klesla spotreba plynu, znížil by sa aj jeho import o približne 12 percent. Čo by, prirodzene, šetrilo náklady. Zároveň by to odhadom mohlo ušetriť náklady na zdravotnú starostlivosť pre Európanov až o osem miliárd eur ročne. Vyššie investície do z

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.