Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.02.2017, 13:29

Prezident sa nemusí stotožniť s názorom vlády, tvrdí Ficov minister o Holjenčíkovom nástupcovi

Vláda podľa ministra hospodárstva Petra Žigu v najbližšom čase príde s návrhom na nového predsedu ÚRSO.

Andrej Kiska a Peter Žiga
Zdroj: TASR/M. Baumann

Otázka, kto bude novým predsedom Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) po Jozefovi Holjenčíkovi, ktorý vláde oznámil vo štvrtok svoje odstúpenie z funkcie šéfa regulačného úradu, je ešte predčasná.

Uviedol to dnes v relácii RTVS "Sobotné dialógy" minister hospodárstva SR Peter Žiga (Smer-SD) v diskusii s predsedníčkou Výboru Národnej rady SR pre hospodárske záležitosti Janou Kiššovou (SaS).

"Budeme dávať veľmi solídny návrh"

Vláda podľa neho v najbližšom čase príde s návrhom na nového predsedu ÚRSO.

"Nemyslím si, že výber bude výsledkom nejakého politického kupčenia. Odstúpenie predsedu ÚRSO Jozefa Holjenčíka vláda zobrala na vedomie. Budeme dávať veľmi solídny návrh na meno, ale bude ho musieť odobriť aj prezident SR a vymenovať nového predsedu úradu. Dostávame sa teda do situácie, že prezident sa nemusí stotožniť s názorom vlády," spresnil Žiga.

Pri výbere nového šéfa ÚRSO sa podľa Žigu určite budú konať konzultácie medzi predsedom vlády Robertom Ficom a prezidentom Andrejom Kiskom.

"Určite nejaká konzultácia bude, výber mena nemôže byť veľmi politický, pretože už samotný zákon (o regulácii) hovorí o tom, že človek, ktorý by mal obsadiť post predsedu ÚRSO, musí byť človekom spĺňajúcim niektoré kritériá, napríklad vzdelanie či prax v energetike desať rokov. Teda podmienky sú dané zákonom, aký človek by to mal byť," podčiarkol Žiga.

Udiať sa tak malo už veľmi dávno

Podľa Kiššovej odstúpenie Holjenčíka z postu predsedu ÚRSO pre riešenie zmätku v energetike nestačí. "Odstúpenie pána Holjenčíka vnímame veľmi pozitívne. Udiať sa tak malo už veľmi dávno," podčiarkla Kiššová.

Podľa nej bude veľmi dôležité, ako sa bude nástupca Holjenčíka "kreovať", aby bol v zmysle zákonov nezávislý od politikov či iných záujmových skupín.

"Bolo by vhodné, aby na kandidátovi na post predsedu ÚRSO bola širšia (politická) zhoda, ako len vládna zhoda. Dovoľujem si preto vysloviť požiadavku, aby si k výberu vláda prizvala aj zástupcov opozície a o možných kandidátoch komunikovala s opozíciou," dodala Kiššová.

Andrej Danko sa dostal do sporu s Robertom Ficom kvôli Jozefovi Holjenčíkovi:

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.