Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.02.2017, 21:48

14 535 kilometrov nonstop. Katarčania prepísali rebríček najdlhších letov

Letový poriadok počíta, že let potrvá 16 hodín a 20 minút.

14 535 kilometrov nonstop. Katarčania prepísali rebríček najdlhších letov
Zdroj: Reuters

Rebríček najdlhších letov na svete od nedele vedie katarský dopravca Qatar Airways. S Boeingom 777-200 LR začal lietať trasu z Dohy do novozélandského Aucklandu.
Najdlhším komerčným letom Qatar Airways predstihol svojho rivala z Perzského zálivu, spoločnosť Emirates (linka Dubaj - Auckland) o 342 kilometrov.

Celková dĺžka trasy je 14 535 kilometrov, let je podľa letového poriadku o pätnásť minút dlhší. Spiatočná cesta môže byť až o hodinu dlhšia kvôli prúdeniu vzduchu.

Tisíce litrov paliva

Letový poriadok počíta s 16 hodinami a 20 minútami vo vzduchu, nakoniec bol let o 29 minút kratší. Lietadlo za celú cestu prekonalo 10 časových pásiem. V Aucklande pristálo v 7:17 miestneho času. Trasa letu smerovala cez Srí Lanku a ďalej cez Indický oceán a Austráliu.

Presnú trasu je možné vidieť na serveri Flightradar24. Lietadlo má 217 miest v ekonomickej triede a 45 v biznis triede. Na palube boli štyria piloti a pätnásť členov posádky. Lietadlo natankovalo pred štartom 181-tisíc litrov paliva.

Ako dlho udrží prvenstvo?

Prvenstvo by Qatar Airways malo vydržať do budúceho roka, kedy sa chystá na priamu linku bez medzipristátia medzi Perthom a Londýnom. Ešte predtým sa na post najdlhšiej komerčnej linky môže vrátiť Singapore Airlines, ktorá predtým viedla s linkou Singapur - New York, ale zrušila ju. Teraz hovorí o jej vzkriesení.

Trasy medzi Európou a Austráliou či Novým Zélandom dlho viedli tradične cez letiská v juhovýchodnej Ázii, nástup aeroliniek z Perzského zálivu ale zásadne zmenil rozloženie síl na tomto trhu a čím ďalej viac ľudí lieta práve s prestupom v tejto oblasti. Podľa štúdie spoločnosti CAPA za posledných päť rokov aerolinky z tejto oblasti zdvojnásobili počet letov do Austrálie či Nového Zélandu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.