Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
06.02.2017, 13:15

Ministerstvo financií zhoršilo výhľad rastu ekonomiky. Počíta však so vznikom desaťtisícov miest

Ekonomiku podľa ministerstva podporí výstavba automobilky Jaguar Land Rover pri Nitre.

Ministerstvo financií zhoršilo výhľad rastu ekonomiky. Počíta však so vznikom desaťtisícov miest
Zdroj: TASR

Ministerstvo financií zhoršilo výhľad rastu hospodárstva na tento rok na 3,3 percenta, zatiaľ čo doteraz predpovedalo rast o 3,5 percenta. V ďalších rokoch úrad počíta s lepším výkonom hospodárstva. Vyplýva to z novej prognózy, ktorú dnes ministerstvo poskytlo ČTK.

V nasledujúcich dvoch rokoch by tempo rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska malo zrýchľovať a v roku 2019 dosiahnuť 4,4 percenta.

Investície na Slovensku podporí podľa ministerstva výstavba závodu automobilky Jaguar Land Rover, a tiež budovanie diaľnice a rýchlostnej cesty pri Bratislave v rámci projektu verejno-súkromného partnerstva.

Ekonomická prognóza počíta s tým, že tento rok bude pokračovať pokles miery nezamestnanosti a že na Slovensku pribudne viac ako 42-tisíc pracovných miest.

Vlani ekonomika podľa odhadu ministerstva financií vykázala rast vo výške 3,3 percenta. To by bol horší výsledok než pôvodná prognóza 3,6 percenta, najmä z dôvodu nižšieho čerpania peňazí z európskych fondov v novom programovom období.

Ministerstvo financií očakáva ďalší rast priemernej mzdy a tiež návrat k inflácii. Spotrebiteľské ceny v uplynulom období klesali.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.