Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2017, 09:20 Aktualizované dňa 07.02.2017 o 11:20

Nórsko dobehneme o 389 rokov, Švajčiarsko nikdy

Pozrite sa, kedy pri súčasnom tempe rastu dobehneme v platoch vyspelé krajiny Európskej únie.

Nórsko dobehneme o 389 rokov, Švajčiarsko nikdy
Zdroj: Flickr/Edward Dalmulder

Beh na dlhé trate. Tak sa dá podľa Konfederácie odborových zväzov pomenovať proces, ktorým by sa platy u nás vyrovnali Európe. Podľa porovnaní odborárov totiž patríme do skupiny "rozvojové krajiny Európskej únie". 

Zdroj: KOZ

​Priemerný mesačný príjem u nás bol za rok 2015 na úrovni 680,80 eura. A to je iba necelých 12 percent zo Švajčiarska, ktoré tejto štatistike v rámci EÚ kraľuje. 

Zdroj: KOZ

​Odborový zväz sa pozrel na to, ako dlho by trvalo, kým sa súčasným tempom rastu vyrovnáme vyspelejším krajinám v únii. Pri už spomínanom Švajčiarsku je odpoveď pesimistická.

Pri súčasnom tempe približovania by sa to nestalo nikdy. Rovnako by to dopadlo aj keby sa tempo zrýchlilo o desať percent. Až zvýšenie o dvadsať percent by znamenalo rovnaké platy. Ale až o 367 rokov. Pozrite si tabuľke, ako sme na tom v porovnaní s ďalšími krajinami únie. 

Zdroj: KOZ

​Z krajín, ktoré majú platy nižšie ako máme na Slovensku, nás najrýchlejšie dobieha Litva. Tá by sa nám mala vyrovnať o desať rokov, keďže platy v krajine sú v súčasnosti o 125 eur nižšie ako u nás. 

Zdroj: KOZ

Zdroj: KOZ

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.