08.02.2017, 00:00

Už nie sme lídrami v produktivite

Kvôli nižšiemu prílevu investícií nám klesá produktivita práce. Medzinárodný menový fond nám odporúča reformy.

Automobilky, výroba
Zdroj: Peter Mayer

Musíme si počkať do roku 2035, kým naša ekonomika nadobudne podobnú silu, ako je priemer pôvodnej 15-člennej Európskej únie. Ukazuje to kalkulačka inštitútu INEKO.

Posledná správa Medzinárodného menového fondu o Slovensku nás však varuje, že naše približovanie sa západným ekonomikám ohrozujú viaceré faktory. Jedným z nich je aj nižší rast produktivity práce.

Vývoj produktivity práce na Slovensku
Produktivita práce je dôležitým ukazovateľom, ktorý hovorí o tom, ako efektívne dokážu firmy produkovať výrobky a poskytovať služby. Výrazným spôsobom ovplyvňuje konkurencieschopnosť a ekonomickú výkonnosť krajiny.


Pred desiatimi rokmi patrilo Slovensko v tomto ukazovateli medzi lídrov, keď sme mali jeden z najvyšších rastov v celej Európskej únii. V posledných rokoch však u nás rastie produktivita práce len minimálne. Posledné údaje Eurostatu z tretieho štvrťroka 2016 hovoria o medziročnom raste len o pol percenta. Tým sme sa prepadli na 15. miesto v EÚ.

Najpravdepodobnejšou príčinou poklesu je nižší prílev investícií, ktorý v posledných rokoch nedosahuje úroveň z predkrízového obdobia, predpokladá analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. „Pred desiatimi rokmi sem prišli korporácie so svojou masovou výrobou a priniesli špičkové technológie, vďaka ktorým došlo k obrovskému rastu produktivity práce,“ pridáva sa aj Karol Morvay, vedúci katedry hospodárskej politiky z Ekonomickej univerzity.


V poslednom čase však na Slovensku silnie sektor služieb. Ten síce nedokáže ponúknuť takú vysokú produktivitu, av

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.