Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
09.02.2017, 00:00

Slovenskí hotelieri štátnu e-službu zatiaľ ignorujú

Nový systém podniky od byrokracie neodbremení. Používa ho necelého 1,4 percenta z hotelierov.

Slovenskí hotelieri štátnu e-službu zatiaľ ignorujú
Zdroj: hotelelizabeth

Mala to byť e-revolúcia, ktorá odbremení hotelierov. Od státisícov hárkov papierov, ktoré musia každých päť dní ručne vyplniť a odniesť na cudzineckú políciu. Okrem mena, priezviska či dĺžky pobytu pýta rezort vnútra od hotelierov aj číslo víz cudzincov či cestovných dokladov. Od nového elektronického hlásenia si hotelieri sľubovali, že bude cudzinecké reporty odosielať za nich. Nestalo sa tak. Dnes systém funguje rok a využíva ho iba necelého 1,4 percenta hotelierov.

Byrokracia naša každodenná
Na to, aby hotel mohol hlásiť pobyt cudzinca elektronicky, musí najprv požiadať ministerstvo vnútra o registrovanie do e-systému. Doposiaľ tak urobilo iba 49 z nich. To je iba zlomok z 3 483 ubytovacích zariadení, ktoré v súčasnosti eviduje štatistický úrad. Dôvodom, pre ktorý hotelieri nový e-systém viac-menej ignorujú je, že podľa nich štát iba nahradil jeden byrokratický úkon druhým. Povinnosť „papierovo“ zasielať hlásenia o pobyte cudzincov totiž zostala. Pribudla iba možnosť vytlačiť si tento zoznam z e-systému. „Napriek elektronickému systému je tlačivá potrebné cudzineckej polícii stále zasielať aj v písomnej podobe. Preto nemá využívanie tohto systému zatiaľ pre nás význam,“ vysvetľuje riaditeľ košického Hotela Dália Rastislav Amr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.