Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.02.2017, 00:00

Plynovody na papieri, ktoré sú pre nás kľúčové

Nord Stream 2 nám ukrojí na poplatkoch 400 miliónov eur ročne.

Plynovody na papieri, ktoré sú pre nás kľúčové
Zdroj: Reuters

To, ako bude vyzerať nová sieť potrubí v Európe, môže mať pre Slovensko stámiliónové dôsledky. Kontroverzný je najmä Nord Stream 2. Plánovaný plynovod ešte oficiálne „nemá zelenú“ od Bruselu ani povolenia od členských štátov, ktoré pretne, no každým dňom je bližšie k realite.

Nord Stream 2 napreduje
Gazprom oznámil, že tento rok má v pláne do jeho výstavby investovať takmer dve miliardy eur. Dokonca už začal uzatvárať zmluvy na položenie potrubí. Nezastavilo ho ani to, že koncom minulého roka dal projektu „stopku“ poľský protimonopolný úrad, keď zamietol vytvorenie konzorcia Nord Stream 2 AG. Prostredníctvom neho mali projekt spolufinancovať energetické giganty zo západnej Európy ako OMV, Shell, Uniper, Engie či Wintershall. Megalomanský projekt však pokračuje ďalej.

Švédi zmenili názor
Gazprom sa mal počas tohto týždňa oficiálne rozhodnúť odkúpiť 50-percentný podiel v konzorciu, ktorý zostal po západoeurópskych investoroch visieť vo vzduchu. Informoval o tom portál Natural Gas World. Postupne sa pritom menia aj názory členských štátov – napríklad švédska vláda už upustila od svojich námietok pri spolupráci s Gazpromom. Ak sa pritom Nord Stream 2 dostavia, Slovensko môže prísť o 400 miliónov eur ročne na tranzitných poplatkoch. V súčasnosti sa na plynárenskej mape nášho kontinentu kreslia aj ďalšie projekty, na ktoré by si malo dať Slovensko „pozor“. HN vám ponúkajú prehľad tých najväčších z nich.

Eastring
ZHOTOVITEĽ: Eustream
DĹŽKA: 832 – 1015 kilometrov
ROČNÁ KAPACITA: 20 – 40 miliárd kubíkov
PREDPOKLADANÁ CENA: 1 – 1,5 miliardy eur
PREDPOKLADANÝ ZAČIATOK PREVÁDZKY: 2021

Ide o vlajkovú loď nášho prepravcu plynu Eustream.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.