Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.02.2017, 00:00

Aj Sherlockovia zvyknú mať svoje dni

Redaktor HN si obliekol tričko Martinusu a premenil sa na kníhkupca.

Aj Sherlockovia zvyknú mať svoje dni
Zdroj: Peter Mayer

Kedysi malá predajňa s neveľkou plochou osemdesiat štvorcových metrov. Dnes značka Martinus predstavuje internetový obchod a sieť deviatich kamenných kníhkupectiev rozsiatych po celom Slovensku. Na pár hodín som sa stal misionárom osvety v štýle Mateja Hrebendu. Akurát knihy som nenakladal do voza.

Obliekol som si firemné tričko a s miernou bázňou sa postavil medzi regály. V literatúre sa vyznám celkom obstojne. Na svojom konte mám stovky a stovky kníh.

Ako každému nováčikovi, tak aj mne pridelili „dvojičku“ – pracovníčku, ktorá sa vyzná v záplave publikácií. Necháva ma napospas svojmu osudu iba nakrátko. Na chrbte červeného trička sa mi skvie nápis „Pátrate po dobrej knihe? Budem váš knižný Sherlock“. Postaršia pani výzvu berie doslova a do ruky mi slušne strčí popísaný papierik: Kniha o hygge – Škandinávske umenie dobrého života, autor Louisa Thomsen Brits.

Uf, nejako sa strácam. Záujemkyňa si všimne moje ťažko skrývané rozpaky a spresní: „Tá kniha je veľmi vychytená. Novinka.“ Posielam ju k vstupu do predajne, kde majú na pultoch vystavené vychytávky. Poďakuje sa, no v jej očiach čítam nemú výčitku: No, ty si mi už len poradil...

Ani sa nestihnem nadýchnuť a pristupuje ku mne mladá mamička: „Kitty. Magnetická knižka.“ Uf, to už som stratený úplne. Utekám za mojou poradkyňou s bezradným výrazom v tvári. Sherlock Holmes by sa za mňa hanbil. Práca kníhkupca nie je až taká jednoduchá, ako s

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.