Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2017, 00:00

Novým biznisom za miliardy je vietor

Členské štáty vlani preinvestovali do výstavby nových veterných elektrární 27,5 miliardy eur.

Novým biznisom za miliardy je vietor
Zdroj: Reuters

Každý druhý energetický projekt, ktorý sa minulý rok v Únii postavil, bol na báze veternej energie. Podpísal sa pod to najmä masívny nárast investícií v piatich členských krajinách, ktoré rovnako hlásia svoj osobný rekord. Ide napríklad o Francúzsko či Holandsko. Potvrdzuje to najnovšia štúdia Európskej asociácie pre veternú energetiku, ktorá združuje najväčších hráčov v sektore.

Najväčší sú Nemci
Najväčšou európskou veternou veľmocou však zostávajú Nemci, ktorí majú na novej kapacite veterných elektrární 44-percentný podiel. Najviac síce investovali do veterných turbín vo vnútrozemí, no posilňujú aj more. Kým pred pár rokmi predstavovali „offshore“ elektrárne iba jednu desatinu všetkých veterných parkov, dnes je to jedna tretina. „Energetické firmy si uvedomili, že veterné elektrárne na mori majú vysoký výkon a nikomu neprekážajú,“ vysvetľuje analytik Finlord Boris Tomčiak. Príkladom je pripravovaný veterný park „na mori“ Hornsea, ktorý plánujú postaviť o desiatku rokov vo Veľkej Británii Dáni. S výkonom 1 800 megawattov sa stane najväčšou veternou elektrárňou na svete. A bude generovať viac elektriny, ako napríklad naše Mochovce po doko

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.