Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2017, 16:11

Oznamovatelia podvodov majú byť chránení, navrhuje europarlament

Oznamovatelia podvodov majú byť chránení, navrhuje europarlament
Zdroj: Reuters

Rezolúciu vyzývajúcu na vytvorenie komplexného systému ochrany oznamovateľov zneužívania finančných zdrojov EÚ dnes prijali poslanci Európskeho parlamentu (EP). Europoslanci vyčítali Európskej komisii (EK), že legislatívny návrh k tejto problematike doteraz nepredložila.

Nezáväznú rezolúciu podporilo 607 z takmer sedemsto prítomných europoslancov. Odobrili návrh na vytvorenie systému ochrany oznamovateľov finančných podvodov. Systém má byť špecifický pre firmy, verejné inštitúcie a mimovládne organizácie.

Chrániť oznamovateľov by podľa nich mal nový európsky úrad s pobočkami v členských štátoch. Kým úrad nevznikne, poslanci očakávajú, že EK prijme dočasne opatrenia chrániace ľudí poukazujúcich na finančné podvody.

Europoslanci tiež žiadajú o vytvorenie špeciálneho tímu v rámci EP, ktorý by sa venoval oznamovateľom podvodov, ktoré škodia finančným záujmom EÚ.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.