Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.02.2017, 17:29

Historické výsledky. Na Slovensku dovolenkovalo rekordné množstvo turistov

Minulý rok bol pre turistický priemysel úspešný.

Historické výsledky. Na Slovensku dovolenkovalo rekordné množstvo turistov
Zdroj: TASR

Cestovný ruch na Slovensku zaznamenal v minulom roku historicky najlepšie výsledky. Za prvých jedenásť mesiacov roka dovolenkovalo na Slovensku viac ako 4,6 milióna návštevníkov, čo predstavuje medziročný nárast o 16,5 percenta.

Informovala o tom hovorkyňa Ministerstva dopravy a výstavby (MDV) SR Karolína Ducká. Návštevnosť za jedenásť mesiacov tak zároveň prekonala celoročné údaje z roku 2015 o 8,3 percenta pri počte návštevníkov a o 8 percent v počte prenocovaní.

Bezpečnostná stabilita 

"Slovensko môže naďalej ťažiť zo svojej pozície v strede Európy a tiež bezpečnostnej stability. Rekordná návštevnosť je dôkazom toho, že domáci aj zahraniční turisti chcú našu krajinu spoznávať. Takáto úspešná sezóna však zároveň na nás kladie ďalšie nároky, aby sme neustále zlepšovali kvalitu poskytovaných služieb, prinášali inovácie v cestovnom ruchu a uspeli tak v silnom konkurenčnom prostredí," zhodnotil minister dopravy Arpád Érsek (Most-Híd).

Návštevníci v danom období u nás strávili viac ako 13 miliónov prenocovaní, čo predstavovalo medziročný nárast o 14,9 percenta. Dovolenkujúci Slováci tvorili 59 percent zo všetkých ubytovaných hostí. Takmer tri milióny Slovákov si za cieľ oddychu vybrali domácu krajinu, čo v porovnaní s predchádzajúcim rokom predstavuje rast o vyše 15 percent.

Najviac Čechov

K historicky najlepšej návštevnosti Slovenska prispeli aj zahraniční turisti, ktorých počet sa priblížil k dvom miliónom hostí (+18,3 percent). V prvých jedenástich mesiacov vlaňajška prišlo na Slovensko najviac hostí z Českej republiky, Španielska, Švajčiarska, Spojeného kráľovstva, USA, Číny a Izraela. Práve vzdialené trhy ako Čína a Izrael rástli najprogresívnejšie (nárast o 42,6 percenta a 30,7 percenta).

Pokiaľ ide o regióny, turisti zavítali najmä do Bratislavského a Žilinského kraja. Najdlhšie, približne päť dní, sa dovolenkári zdržali v Trenčianskom kraji. Najdynamickejší bol nárast počtu hostí v Košickom kraji, kde sa zvýšil o takmer 66 percent.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.