Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2017, 00:00

Rusi stopli našu hydinu. Boja sa vtáčej chrípky

Hydinári z Ruska museli kvôli chorobe utratiť státisíce kusov hydiny. Za pôvodcu nákazy označili Európu.

Rusi stopli našu hydinu. Boja sa vtáčej chrípky
Zdroj: Reuters

Rusko sa snaží ochrániť svoje hydinové chovy. Už pred týždňom označilo väčšinu krajín Európskej únie za rizikovú a zakázalo import hydinového mäsa a všetkých hydinových výrobkov. Od utorka sa ku krajinám so zákazom pridalo spolu s Gréckom, Poľskom a Talianskom i Slovensko. Dôvodom je čoraz častejší výskyt vtáčej chrípky. Dlhodobejší výpadok môže mať pre firmy orientujúce sa predovšetkým na Rusko fatálne následky. „Ťažko povedať, koľko stratíme. Ak tento stav potrvá týždeň či mesiac, tak možno nestratíme nič. Ak to bude trvať dlhšie, tak pre nás výpadok môže byť veľmi tvrdý. Škody môžu byť obrovské,“ uviedol riaditeľ spoločnosti Mach Hydina Budmerice Igor Moravčík.

Embargo podľa krajov
Hydina Budmerice vyváža do Ruska násadové vajcia a je len jednou zo slovenských firiem, ktoré embargo zasiahne. „Rusko je náš dôležitý obchodný partner. Nielen náš, ale aj pre celé Slovensko. Samozrejme, že nás embargo zasiahlo. Dnes sme sa dozvedeli, že je stanovené podľa vyšších územných celkov. Na Sloven

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.