16.02.2017, 23:34

Kruh, štvorec alebo kosoštvorec. Nové autá budú označené geometrickými symbolmi

Výrobcovia začnú od tohto roka postupne označovať palivové nádrže podľa typu rôznymi geometrickými symbolmi.

Tankovanie, nafta, benzín
Zdroj: Dreamstime

Ak ste si minulý rok kúpili nové auto, na palivovej nádrži nenájdete nič zvláštne. No ak si ho zadovážite tento rok, môže vás prekvapiť nová grafická značka: kruh, štvorec alebo kosoštvorec. Podľa typu nádrže – či tankujete benzín, naftu alebo LPG. Dokresliť nové symboly nariadil automobilkám Brusel. Najneskôr tak musia urobiť do októbra 2018.

Začnú už tento rok
Členské štáty majú do konca apríla zosúladiť svoju národnú legislatívu s európskou. Aj preto sa na nové označovanie pripravujú európske automobilky už teraz. „Volkswagen začne označovať novovyrobené vozidlá v súlade s európskou normou do konca roku 2017,“ napísalo v stanovisku pre HN tlačové oddelenie nemeckého koncernu. Podobne sa vyjadrila aj žilinská automobilka Kia. Prostredníctvom svojho hovorcu Jozefa Bačého odkázala, že plánuje zabezpečiť označovanie palivových nádrží v súlade s európskou normou. Koľko bude doplnkové značenie na nádržiach výrobcov stáť, nie je známe. Nevedelo to pre HN vyčísliť ani európske ministerstvo dopravy, ani európsky štandardizačný výbor, ktorý normu vydal. „Predpokladáme však, že by malo ísť o relatívne nízke náklady,“ odhadla Lívia Vašáková, ekonomická radkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku. Oslovené automobilky sa rozhodli náklady nekomentovať. „Čo sa týka nákladov, ide o interné informácie, ktoré nezverejňujeme,“ odkázalo tlačové oddelenie koncernu Volkswagen.

Pomýlený zákazník
Novinku schválili úradníci ešte koncom októbra minulého roka. Brusel ňou chce sprehľadniť výber palív, ktoré s

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.