16.02.2017, 23:46

Trump „vyženie“ z USA tisíce Slovákov

Imigračný advokát a partner advokátskej kancelárie na Floride Matúš Varga v rozhovore pre HN.

Donald Trump
Zdroj: TASR

Tvrdá imigračná politika nového amerického prezidenta sa dotkne aj veľkého množstva Slovákov, ktorí v Spojených štátoch žijú načierno. Mnohí sa nevyhnú deportácii späť domov, varuje v exkluzívnom rozhovore pre HN imigračný advokát Matúš Varga.

V Miami pracujete ako imigračný advokát. Ako sa zmenila situácia od nástupu nového prezidenta?
Donald Trump okamžite zmenil priority imigračného úradu. Teraz je jeho úlohou číslo jeden deportácia ľudí, ktorí v USA žijú nelegálne. Za Obamovej éry to boli „iba“ rôzne memorandá týkajúce sa občanov, ktorí prevažne neboli klasifikovaní na odsun. Teraz je to však masová záležitosť. V posledných dňoch nám volajú klienti z celej Ameriky. So strachom.

Čo konkrétne sa teda v Amerike deje?
Imigračný úrad vytvára blokády, a to napríklad v štáte Georgia. To znamená, že naraz zatvorí celé ulice, vykoná raziu a kontroluje legálny status ľudí. Na rozdiel od polície má totiž imigračný úrad právo skontrolovať osobu kdekoľvek a kedykoľvek. Aj bez dôvodu, napríklad počas vašej večere v reštaurácii. Policajt to môže urobiť, iba ak má podozrenie, že ste spáchali trestný čin. No terajšia vláda má cieľ deportovať čo najviac ľudí.

V USA žijú aj tisíce Slovákov. Nie všetci legálne. Koľkých z nich sa deportácie môžu týkať?
Konkrétna štatistika neexistuje. Migračný úrad však vo svojich štatistikách z roku 2015 uvádza počet občanov tej-ktorej krajiny, ktorí Ameriku neopustili po tom, čo im vypršal legálny pobyt. Slováci mali po Maďaroch druhý najvyšší pomer tých ľudí, ktorým vypršali víza, ale krajinu neopustili.

To znamená?
Len v roku 2015 neodišlo z Ameriky viac ako tisíc Slovákov, hoci tak boli povinní urobiť. Treba však povedať, že hovoríme len o počte ľudí, ktorí v USA predtým boli legálne. Okrem toho sú tu, samozrejme, Slováci, ktorí prišli nelegálne cez kanadské či mexické hranice. Podľa môjho odhadu preto môžu byť v Amerike desaťtisíce nelegálne žijúcich ľudí zo Slovenska.

Takže neustále dvíhate telefón vystrašeným našincom, ktorí sa boja, že ich vyhostia?
Slováci nám volali vždy. Teraz sú však telefonáty akútne. V minulosti sa na nás obracali najmä, ak napríklad spáchali trestný čin a v rámci vyšetrovacieho procesu na nich imigračný úrad „prišiel“. Teraz je však pre úrad omnoho jednoduchšie „odhaliť“ človeka kdekoľvek a kedykoľvek. Najmä kvôli road blocks, ktoré som spomínal. Okrem toho, Trump obnovil program Safe Neighborhoods, teda „bezpečná štvrť“, ktorý Obama zrušil. Spočíva v tom, že pri spáchaní akéhokoľvek priestupku alebo trestného činu vás polícia postúpi imigračnému úradu na skontrolovanie legálnosti pobytu. Polícia to má ako svoju povinnosť.

To sa môže stať kedy?
Ide aj o úplne bežné situácie. Napríklad stačí, že prekročíte rýchlosť pri šoférovaní. Je tu viacero nových faktorov, ktoré nelegálne „pobytujúcim“ Slovákom situáciu skomplikovali.

Ako funguje deportácia?
Veľmi záleží na tom, ako ste do Ameriky vstúpili. Pokiaľ to bolo na formulár ESTA (Electronic System for Travel Authorization – cestovné povolenie na vstup do krajiny, pozn. redakcie), je situácia pomerne ťažká. Veľa Slovákov si neuvedomuje, že v rámci žiadosti o ESTA podpisujú aj takzvané zjednodušené deportačné konanie. Že sa vzdávajú všetkých foriem ochrany pred vyhostením. Prekročenie dĺžky pobytu v rámci ESTA je preto zlé – nasledujeokamžitá deportácia. Jedinou výnimkou, ako sa tomu dá vyhnúť,
je politický azyl alebo manželstvo s americkým občanom.

Čo ak som vstúpil do Ameriky s vízami a tie mi uplynuli?
Na rozdiel od ESTA je v Amerike nepomerne viac ľudí, ktorí sem vstúpili s vízami. Tí sú

Nenechajte sa obmedzovať

Tento článok je súčasťou exkluzívneho obsahu HN. Pokiaľ si ho chcete dočítať do konca, predplaťte si jeden z troch nasledujúcich balíkov

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.