Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.02.2017, 00:00

Švajčiarsko je extrémne drahé, najdrahšie mesto sveta je však inde. Pozná ho málokto

V ktorom meste je život najdrahší?

Švajčiarsko je extrémne drahé, najdrahšie mesto sveta je však inde. Pozná ho málokto
Zdroj: Reuters

Ktoré mesto na svete je to úplne najdrahšie? Odpoveď ponúka portál Numbeo.com, ktorý vypracoval index životných nákladov.

Pozreli sme sa na rebríček dvadsiatich najdrahších miest z pohľadu životných nákladov, podľa spomínaného indexu.

Použitý index zohľadňuje ceny tovarov, jedál v reštauráciach, dopravy a energií. Nezahŕňa náklady na bývanie (nájomné, hypotéka). Index je upravený na americké mesto New York, každý jeho ukazovateľ má hodnotu 100. Ak má index iného mesta hodnotu 120, znamená to, že mesto je o 20 percent drahšie ako New York.

Pre porovnanie, Bratislava má index 47,60 a umiestnila sa na 348. mieste. Pred našou metropolou sa umiestnila Riga (index=49,2, 336. miesto), Tallinn (index=51,37, 322. miesto) či Ľubľana (index=58,74, 296. miesto).

V galérii si pozrite rebríček 20 najdrahších miest na svete.

​Numbeo je globálna databáza, ktorá porovnáva životné náklady v mestách sveta a pomocou indexov hodnotí kvalitu života v nich. Poskytuje tiež údaje o nákladoch na bývanie, zdravotnej starostlivosti, dopravy, zločinu a znečistení. Do databázy môže prispieť ktokoľvek, existujú však ochranné mechanizmy, aby dôveryhodnosť ostala zachovaná.

Viac o tom, ako funguje databáza Numbeo, sa dočítate TU.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.