Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.02.2017, 12:25

Vláda pridá dôchodcom, ktorí doplatili na Kaníkovu reformu. Niektorým sa zvýši penzia aj o 150 eur

Ministerstvo ukázalo podrobnosti o plánovanom zvýšení dôchodkov.

Vláda plánuje zvýšiť starobný dôchodok zhruba 101-tisíc penzistom, ktorí doplatili na dôchodkovú reformu z roku 2004. Mesačná penzia by sa väčšine z nich mala zvýšiť v priemere o desať percent, čo predstavuje zhruba 45 eur. Vyplýva to z informácií ministerstva práce a sociálnych vecí.

Dôchodková reforma okrem iného zmenila spôsob výpočtu penzií. Nové pravidlá zvýhodnili časť ľudí, ktorí odišli do penzie po roku 2003. Na vtedajších dôchodcov sa však nevzťahovali. Reforma tak prakticky zo dňa na deň spôsobila výraznejšie rozdiely vo vypočítanej výške penzie obyvateľov, ktorí počas svojho produktívneho života mali porovnateľnú mzdu a zarábali nadpriemerne.

"O tomto probléme vedeli všetky strany. Buďme radi, že to bude definitívne vyriešené, hoci môžeme namietať, že to je neskoro," povedal dnes novinárom štátny tajomník ministerstva sociálnych vecí Ivan Švejna.

„Keď hľadáme možné rozdiely, všetko bude postavené na tom, kto by bol ukrátený po 1. januári 2004 v porovnaní s výpočtom dôchodku pred týmto dátumom. Na tom je postavená celá tá základná filozofia. Pomenovávame všetkých, ktorým malo byť 'ublížené' s nástupom nového zákona,“ uviedol na dnešnom stretnutí s novinármi minister práce Ján Richter.

Zákon delí riešených starodôchodcov na dve skupiny. Tým, ktorým vznikol nárok na penziu pred 1. októbrom 1988, sa dôchodok nebude znova prepočítavať, ale zvýši sa o pevne stanovenú sumu 25,50 eura. Dôvodom je nedostatok informácií o tejto skupine dôchodcov. Výberovým kritériom bude hodnota priemerného mesačného zárobku najmenej 2333 slovenských korún, z ktorého sa vypočítal dôchodok pri priznaní. Ministerstvo odhaduje ich počet na takmer 13 000.

Starodôchodcov, ktorých dôchodok sa určoval podľa predpisov účinných od 1. októbra 1988 do 31. decembra 2003, bude štát posudzovať individuálne. Zmeny sa dotknú priznaných dôchodkov v tomto období, ktoré sú nižšie ako dôchodky, čo boli penzistom priznané pri rovnakých zárobkoch a odpracovaných rokoch podľa zákona platného od 1. januára 2004. Zvýšenie môže byť podľa rezortu práce o 1 euro, ale u niekoho aj o 150 eur. Celkovo by si malo prilepšiť okolo 88-tisíc dôchodcov.

Dôchodcovia dlhodobo požadovali nápravu dôchodkovej reformy, čo stáť urobil v minulosti len čiastočne. Odborníci zase upozornili, že mnoho penzistov medzitým zomrelo.

Štát nebude v rámci ohlásenej zmeny zákona vyplácať kompenzácie spätne, dôchodky plánuje zvýšiť od budúceho roka. Opatrenie bude stáť v roku 2018 50,2 milióna eur.

Starobný dôchodok poberá na Slovensku viac ako milión obyvateľov. Priemerná výška starobného dôchodku na konci minulého roka predstavovala približne 417 eur, čo zodpovedá necelej polovici priemernej mesačnej mzdy.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.